Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Mayıs 2014, Pazartesi 14:25

Kanser aşısı ömrü 2 ay uzattı

Küba’dan geçtiğimiz günlerde gelen bir haber tüm dünyada heyecan yarattı. Kansere karşı Küba’da bilim adamları tarafından geliştirilen birası bu ülkede kullanılmaya başlandı. 

Antalya’da düzenlenen “Ulusal Akciğer Kanseri Kongresi”ne katılan Kübalı Prof. Dr. Maria Del CarmenBarroso Alverez aşının var olan tedavilere ek olarak geliştirildiğini, ömrü 2 ay uzattığını söyledi. Habertürk’ün haberine göre;  Prof. Alverez, bunun diğer tedavilere alternatif olmadığını, var olan tedaviye ek olarak geliştirildiğini ifade etti. İleri derecedeki vakalarda aşının ömrü uzattığını belirten Alverez, kemoterapi ve radyoterapinin aşı olsa da devam edeceğini söyledi. Küba’da aşının 176 hastada denendiğini ifade eden Prof. Alvarez, aşının ömrü 2 ay uzattığını, ilk iki hafta aralıklar ile 5 doz uygulanıp daha sonra ayda bir olarak devam ettiğini belirtti. 

Alverez, aşının hiçbir yan etkisinin olmadığını da sözlerine ekledi. Türk hekimler ise aşı konusunda tereddütlü. Türk Akciğer Kanseri Derneği Başkanı Doç. Dr. Ufuk Yılmaz, “Kübalı doktoru dinledik ama tatmin olmadık” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kutup ayıları obezite tedavisine ışık tutabilir

ABD'deki California Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, kutup ayılarının yüksek oranda yağla beslenip hastalanmamasını mümkün kılan eşsiz bir 'ya sahip olduğunu...

Kapat