Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Mayıs 2014, Pazartesi 14:09

Kutup ayıları obezite tedavisine ışık tutabilir

ABD’deki California Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, kutup ayılarının yüksek oranda yağla beslenip hastalanmamasını mümkün kılan eşsiz bir ‘ya sahip olduğunu gösterdi.

Bedenlerinin yarısı yağdan oluşan ve kolesterol seviyesi çok fazla yüksek olan bu hayvanların kalp hastalığına yakalanmadığını ifade eden bilim adamları, kutup ayılarının metabolizması ve kalp-damar sistemiyle bağlantılı mutasyona uğramış genlerinin anlaşılmasının obeziteyle mücadeleye yardım edebileceğini vurguladı.

Grönland’deki 79 kutup ayısı ile dünya genelindeki 10 boz ayının gen haritasını inceleyen bilim adamları, kutup ayılarının zor şartlara kısa sürede uyum sağladığını, kürklerinin renginin yanında metabolizmalarının da değiştiğini ifade etti .

APOB adı verilmekte olan bir genin kolesterolün kan dolaşımdan hücrelere hareket etmesinde, nedeniyle kalp hastalıkları riskinin azalmasında rol oynadığını açıklayan bilim adamları, günde 58 bin kalori alabilen kutup ayılarının DNA’larındaki değişim sayesinde şişmanlamadığına, diyabet ve kalp-damar hastalıklarına yakalanmadığına dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları, ”Cell” dergisinde yayımlandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Yeterlilik” kavramı uyumlu tanımlandı

Sağlık Bakanlığı, Hasta Hakları Yönetmeliği'ndeki düzenlemelere yönelik iddialarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Bakanlık tarafından 1998'de yayımlanarak yürürlüğe giren Hasta Hakları...

Kapat