Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Ağustos 2013, Salı 16:21

Kanserle mücadelede yeni umut

Amerikalı bilim insanları, önemli bir yöntem geliştirdi.

Fareler üzerinde yapılan ve akciğer kanserinde tümör büyümesini sınırlandıran deney, kanser tedavisinde yeni bir umut doğurdu. Deneyde bağışıklık sisteminin kanserli hücrelere saldırması için bir yöntem geliştirildi.

Amerikalı bilim insanları, kanserde yeni tedavilerin önünü açabilecek bir araştırmaya imza attı. Araştırma Philadelphia Çocuk Hastanesi’nde gerçekleştirildi.

Farelerle yapılan deneyde amaç bağışıklık sisteminin kansere saldırmasını sağlamaktı. Bunun için bağışıklık sisteminde yer alan ve vücudun kendi dokusuna saldırmasını engelleyen t-hücreleri devre dışı bırakıldı. Bağışıklık sistemi dengesinde yapılan bu değişiklikle faredeki akciğer kanseri türünün büyümesi engellendi.

Uzmanlar deneyin kanser tedavisinde yeni bir umut olabileceğini dile getiriyor. Ama deney sonuçlarının kanser tedavisinde kullanılabilmesi için uzun bir araştırma sürecine ihtiyaç duyulduğunun da altı çiziliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul Dünya sağlık turizminin başkenti oldu

Türkiye sağlık turizminde atağa geçti. Hastanelerde her geçen yıl artan turist sayısı, Dünya Sağlık Konseyi Turizm Ofisi'nin Monaco'dan İstanbul'a taşınmasına...

Kapat