Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Ağustos 2013, Salı 13:41

İstanbul Dünya sağlık turizminin başkenti oldu

Türkiye sağlık turizminde atağa geçti. Hastanelerde her geçen yıl artan turist sayısı, Dünya Sağlık Konseyi Turizm Ofisi’nin Monaco’dan İstanbul’a taşınmasına neden oldu.

Türkiye dünya sağlık turizminden aldığı payı giderek artırıyor. Termal, spa ve medikal alanlarda gerek yatırımların kalitesi gerekse rekabetçi fiyat uygulamalarıyla her yıl daha fazla turist çeken tesisler, Türkiye’yi bir üst lige çıkardı. Öyle ki Monaco’da bulunan Dünya Sağlık Konseyi Turizm ofisi İstanbul’a taşındı. Türkiye Sağlık Turizm Konseyi Başkanı Emin Çakmak, “Konseye 49 ülke. Bir anlamda bu ülkelerin sağlık turizminde başkenti olduk” dedi.

GELİRDE İLK ÜÇTE 
Aynı zamanda Dünya Sağlık Turizm Konseyi’nin de Başkanı olan Çakmak, bu unvan başka bir yöneticiye gitse bile İstanbul’un merkez olarak kalmaya devam edeceğini söyledi. Sabah’ın haberine göre; Çakmak, kamuoyunda Türkiye’nin sağlık turizminde dünyada ilk 10’da olduğu yönündeki belgelere de dikkat çekerek şöyle konuştu: “Bu bilgi yanlış. Ne 10’u? Türkiye, Amerika ve Almanya’dan sonra gelirde ilk üç arasına giriyor. Turist sayısında ise listenin ilk beşindeki ülkelerdeniz.” Türkiye’nin sağlık turizminden 4.2 milyar dolarlık gelir elde ettiğini kaydeden Çakmak, bunun 3 milyar dolarının tıp turizminden, 1.2 milyarının da termal ve spa’dan geldiğini vurguladı. 7 yıl önce Türkiye’nin sağlık turizminde 21’inci sırada olduğunu hatırlatan Çakmak, yatırımların kalitesi ve bölgenin potansiyeliyle daha da ileri gidileceğini ifade etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Markasız ilaçların önü açılmalı”

Rekabet Kurumu tarafından, Türkiye ilaç sektörünün mevcut yapısı ve mevzuatı incelenerek rekabet sorunlarının belirlenmesi ve rekabetin geliştirilmesi yönünde önerilerin oluşturulması...

Kapat