Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Eylül 2012, Pazartesi 14:19

Kanserin ruhsal yaşama etkileri Kıbrıs’ta tartışıldı

Kıbrıs’ta düzenlenen 9. Ulusal Tıbbi Onkoloji Kongresi’nde Actavis, “Kanser ve Ruhsal Yaşamımız” konulu uydu sempozyum gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Süleyman Büyükberber’in yaptığı sempozyuma; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Psikiyatri Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Erdal Işık “Kanserli Hasta Psikolojisi ve Yaklaşım Yolları”, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Bülent Karabulut “Hekimlerin Gözüyle Yaşananlar”, Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği kurucusu ve Başkanı Nevval Sevindi “Hastaların Gözüyle Yaşananlar” konu başlıklı sunumlarıyla katıldı.

Gerçekleştirilen sempozyumla, kanser hastalığını farklı bir açıdan ele almayı hedeflediklerini söyleyen Actavis Onkoloji Ürün Müdürü Aykan Özaslan, kanserin, hastalar, hasta yakınları ve sağlık personeli üzerindeki etkilerinin, bu etkilere yaklaşımın “beden-ruh-akıl bütünlüğü” içinde olması gerekliliğini ortaya çıkarttığını belirtti.

Kanserin ruhsal yaşama etkileri Kıbrıs'ta tartışıldı

Özaslan,

“Hastanın medikal tedavisi sürdürülürken psikolojik destek alması, yakın çevresi ve sağlık personeline yaklaşım yollarının tanıtılması çok önemli. Psikolojik olarak yıpratıcı bir hastalık grubu olan kanser tedavisinde çalışan personelin üstlendiği bu zor görevin sorumluluğu altında ezilmemesi için, doğru yaklaşımın bilinçli gerçekleştirilmesi gerekiyor. Actavis olarak bu toplantı ile kanser hastalarına yaklaşımı, hasta ve hekim gözüyle yaşananları gündeme taşıyarak konuyla ilgili bilinç yaratmayı amaçlıyoruz. Konunun tüm sağlık çalışanlarına ulaşması ve gündemde kalması için önümüzdeki aylarda toplantılarımıza devam edeceğiz.”

dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kök hücrede Güney Kore-Türkiye ortaklığı

RST Biomedikal A.Ş., Güney Kore merkezli RNL Bio ile teknoloji transferi anlaşması imzaladığını duyurdu.

Kapat