Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Ağustos 2014, Perşembe 11:03

Kansere karşı tuzla tedavi yöntemi geliştirildi

Bilim insanları, tuz enjekte ettikleri kanserli hücreyi yıkıma uğratmayı başardı. Yeni yöntemle kanser tedavisi için daha etkili ilaçlar üretilebileceği belirtiliyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, tuzun kanser tedavisi için yeni bir yöntem geliştirilmesinin sağlanabileceğini ortaya koydu. Sabah’ta yer alan habere göre; Sodyum ve klorür iyonları içeren hücrelerin oluşturduğu molekülün vücuda enjekte edilmesi durumunda, vücutta bulunan kanserli hücrelere temas ederek, bu hücrelerin kendi kendini imha etmesine sebep oluyor. Bu yeni yöntem sayesinde, kanser tedavisinde kullanılabilecek daha etkili ilaçlar üretilebileceğini savunan uzmanlar, kanser tedavisinde yeni bir çığır açılacağını belirtiyor. Moleküllere sentetik iyon transferi daha önceden kullanılan bir yöntem olmasına rağmen, kanserli bir hücrenin içerisine tuz akınının hücre ölümünü nasıl tetiklediği yeni keşfedilen bir gelişme. 

ALTIN PARTİKÜLLERİ DE ETKİLİ 

Cambridge Üniversitesi’nden uzmanların yaptığı yeni araştırma ise, altının beyin kanseri ile mücadelede etkili olabileceğini ortaya koydu. Araştırmaya göre, beyin kanseri için kullanılan ilaçların içerisine çok küçük altın partikülleri yerleştiren uzmanlar, ilaçların bu sayede kanserli hücreler ile savaşmada eskisinden çok daha fazla etkili olduğunu ispatladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Mark Zuckerberg ALS’ye böyle destek verdi

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg kendi hesabında Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına dikkat çekmek için bir video paylaştı. Zuckerberg videoda bir kova dolusu buzlu...

Kapat