Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Ocak 2014, Pazartesi 14:37

Kanser tedavisi için yurtdışına giden hastaya iyi haber

Ombudsman yurtdışında tedavi gören hasta ve refakatçisine hastane dışında geçen süreler için de gündelik ödenmesi gerektiğine karar verdi.

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman) yurt dışında tedavi gören hasta ve refakatçisine hastane dışında geçen süreler için de gündelik ödenmesi gerektiğine karar verdi.Kamu Denetçiliği Kurumu SGK’ya ilgili kanun maddesinin düzeltilmesini tavsiye ederek bu tür problemlerin önlemesini istedi. Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre; Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuran bir hasta, şikayet dilekçesinde, proton tedavisi görmek için Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamında harcırah alarak ABD’ye gittiğini, ön muayene sonucunda  kendisine ‘IMRT’ tedavisi uygulanmasına karar verildiğini söyledi.

Konsolosluk aracılığıyla SGK’dan tedavi olup olamayacağı konusunda görüş istediğini ama görüş gelmediğini hatırlatan hasta, yakınlarının ”Bu tedavi Türkiye’de yapılıyor” demesi üzerine refakatçısıyla birlikte yurda geri döndüğünü belirtti. Yurda döndüğünde SGK’nın ABD’de kaldığı süreler için ödemiş olduğu avans tutarının muayene haricindeki günlere karşılık gelen kısmının iadesinin istendiğini dile getiren hasta, Kamu Denetçilik Kurumu’ndan bu mağduriyetinin giderilmesini istedi. Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu yurt dışında tedavi sonrası geçirilen sürelerin keyfi olmadığını hatırlatarak, ”bu süreler için hasta ve refakatçısına gündelik ödenmesi hakkaniyet açısından gereklidir” kararını vererek SGK’ya ilgili kanun maddesinin düzeltilmesini tavsiye etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kolera bakterisinin sırrı çözüldü

Kanadalı ve Avustralyalı bilimadamları, 150 yıllık bağırsak sayesinde ilk kez koleraya neden olan bakterinin gen haritasını çıkarmayı başardı. Bilimadamları, 1849...

Kapat