Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Aralık 2013, Cuma 14:30

Kanser sıklığı son 5 yılda düzenli arttı

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın, Türkiye’de 100 bin kişiden 200’ünde kanser görüldüğünü belirterek, “Erkeklerde 100 binde 248 vaka, kadınlarda ise 100 bin kişiden 200’ünde kanser sıklığı görülüyor. Bu rakamlar, Türkiye’de kanser sıklığının 2008’den 2013 yılına kadar düzenli bir şekilde arttığını gösteriyor” dedi.

Yalçın, yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü Kanser Araştırma Ajansının (IARC) son kanser rakamlarına göre, dünyada her yıl kansere yakalanan kişi sayısının 2 milyon artış göstererek 2012’de 14 milyonu aştığını, kanserden ölenlerin sayısının ise 8 milyonu geçtiğini anımsattı.

Bu verilerin kendilerini yanıltmadığını anlatan Yalçın, bu oranın 2030’a kadar daha da artmasını beklediklerini ifade ederek, kanser bilgi sistemi GLOBOCAN verilerine göre Türkiye’de de kanser sıklığı ve yaygınlığında artış beklendiğini vurguladı.

“Kanser, en çok gelişmiş veya orta gelişmiş ülkelerde görülüyor”

Yalçın, bunun en büyük nedenlerinden birinin nüfusun yaşlanması olduğunu belirterek, “Tabii bunların bir kısmı önlenebilir kanserler. Bu tür kanserlerde gelişmiş batı ülkelerinde yavaşlama görüyoruz. Bu duraklama da kanserle mücadelede alınan tedbirlerle alakalı olarak oldu” diye konuştu.

Kanserin eskiden yaşam standartlarının yüksek olduğu ülkelerde görüldüğünü, şimdi gelişmiş veya orta gelişmiş ülkelerde daha sık görülmeye başladığına dikkati çeken Yalçın, şöyle devam etti:

“Buradaki görülen kanser türleri bizde olduğu gibi akciğer, mide gibi önlenebilir kanserlerden oluyor. Bu nedenle biz nüfusun büyümesi ve yaşlanmayı geciktiremeyiz ama alınabilecek önlemlerle bu gidişata ‘dur’ diyebiliriz. Bu da tütünle mücadelenin artarak devam etmesi gerektiğini gösteriyor. Bunun dışında sadece kanserle değil, diğer kronik bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilgili ölümlerde en önemli nedenler olan obezite, inaktif yaşam ve beslenme bozukluğunun da önlenmesi lazım.”

“Türkiye’de 100 bin kişiden 200’ünde kanser görülüyor”

“Kanser sıklığı, Batı ülkelerine doğru yükseliyor ama Türkiye genç nüfusundan dolayı bu sıklıkta en önde gelen ülke değil” diyen Yalçın, “Bu, tedbir almazsak önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde bizim için çok daha büyük problem haline gelecektir. O nedenle kanser konusundaki tedbirlerin hemen şimdi alınmasının uygun olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yalçın, Türkiye’de 100 bin kişiden 200’ünde kanser görüldüğüne dikkati çekerek, “Daha önceki yıllarda 100 binde 70-80’di. Şimdi erkeklerde 100 binde 248 vaka, kadınlarda ise 100 bin kişiden 200’ünde kanser sıklığı görülüyor. Erkeklerde biraz daha fazla görülüyor. Bu rakamlar, Türkiye’de kanser sıklığının 2008’den 2013 yılına kadar düzenli bir şekilde arttığını gösteriyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’de 150-200 bin arasında yeni kanser vakası olduğunu vurgulayan Yalçın, bunun en az 50 bininin önlenebilir kanserler olduğunu kaydetti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaç sektörüne iyi haber

Doğu Akdeniz Alt Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma İstasyonu Müdürlüğünün yürüttüğü 8 yıllık çalışma sonucunda özellikle ilaç sanayinde ham madde olarak...

Kapat