Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Aralık 2013, Cuma 13:40

İlaç sektörüne iyi haber

Doğu Akdeniz Alt Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma İstasyonu Müdürlüğünün yürüttüğü 8 yıllık çalışma sonucunda özellikle ilaç sanayinde ham madde olarak kullanılan antimikrobiyal ve antiseptik oranı daha yüksek kekik türüne rastlandı Ziraat yüksek mühendisi Özdemir: “Yağ bileşenlerinde thymol ve cavracrol maddesi en önemli bileşenlerdendir.

Doğu Akdeniz Alt Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma İstasyonu Müdürlüğünün yürüttüğü 8 yıllık çalışma sonucunda, ilaç sanayinde ham madde olarak kullanılan antimikrobiyal ve antiseptik oranı daha yüksek kekik türüne rastlandı.

İstasyon Müdürlüğünde görevli ziraat yüksek mühendisi Muzaffer Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal ortamda bulunan 6 tür kekik üzerinde 8 yıldır sürdürdüğü çalışma neticesinde, hem ilaç sanayisini hem de ihracatı olumlu yönde etkileyecek önemli bulguya ulaştıklarını söyledi.

Elde ettiği kekik türünde özellikle ilaç sanayisi tarafından aranılan ve antibiyotiklere direnç gösteren bakterileri kırmada etkili olan thymol maddesini (Kekik yağından elde edilen tedavide antiseptik ve anthelmintik olarak kullanılan bir madde) yüksek oranda tespit ettiklerini belirten Özdemir, bunun ilaç sanayisi için bir şans olduğunu ifade etti.

Bulunan kekiklerin istasyonda üretime aktarıldığını vurgulayan Özdemir, şöyle konuştu:

“Üzerinde çalışmaya devam ettiğim kekiklerin hem bitkisel özelliklerini hem de içerdikleri uçucu yağ maddelerinin miktar ve bileşenlerinin analizini yaptım. Araştırmada kekiklerde yüksek miktarda thymol maddesi bulduk. Antimikrobiyal özelliklere sahip olan bu madde, aranan özelliğiyle de vazgeçilmezdir. Bu hem ilaç sanayini hem de ihracatı olumlu etkileyecek bir gelişmedir.”

Üretimi yapılacak

Türkiye’nin kekik ihracatında ilk sıralarda yer aldığını hatırlatan Özdemir, kekiklerin Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde daha yaygın olarak bulunduğunu söyledi.

Bu bölgelerde görülen kekiklerin oransal olarak yağ miktarları uçucu bileşenlerinin yüksek olmasının kekik üretimi ve ihracatı bakımından avantaj sağladığını dile getiren Özdemir, şunları kaydetti:

“Burada dikkat etmemiz gereken şey 100 kilogram kekikten ortalama 6 kilogram civarında en üst verim grubunda yağ çıkar. Bunlardan da vulgare tipi kekiklerde yüzde 70 civarında cavracrol vardır. Yağ bileşenlerinde thymol ve cavracrol maddesi en önemli bileşenlerdendir. Bulduğumuz kekikte ise cavracrol yüzde 50, thymol ise yüzde 25 civarındadır. Origanum türü kekiklerde bu oran yüzde 0,5 ve 3 seviyelerindedir. Biz bunu ‘tip1’ dediğimiz türün bir yada iki ırkında bulduk. Bunları tekrar analiz edeceğiz. Daha sonra da üretim yapacağız.”

İstasyon Müdürü Nefi Kısakürek ise sahadan gelen talepler doğrultusunda özel sektör destekli ve diğer kamu kuruluşları ile işbirliği halinde tarımsal araştırma projeleri yürüttüklerini belirterek,  çalışmanın her yönüyle yararlı sonuçları beraberinde getirdiğini kaydetti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
69 bin ton tıbbi atık toplandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılında sağlık kuruluşlarında 69 bin ton tıbbi atık toplandığını bildirdi. En fazla tıbbi atık İstanbul,...

Kapat