Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Aralık 2013, Cuma 11:19

69 bin ton tıbbi atık toplandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılında sağlık kuruluşlarında 69 bin ton tıbbi atık toplandığını bildirdi. En fazla tıbbi atık İstanbul, Ankara ve İzmir’de toplandı.

TÜİK, 2012 yılına ait ‘sağlık kuruluşları atık istatistiklerini paylaştı. Araştırma kapsamında, 2012 yıl sonu itibari ile faaliyette olan 1.449 sağlık kuruluşuna anket uygulandı. Belirtilen sayıdaki sağlık kuruluşunun tümünde tıbbi atıkların diğer atıklardan ayrı toplandığı tespit edildi. Sağlık kuruluşlarında 69 bin ton tıbbi atık toplandı. Toplanan tıbbi atığın, yüzde 46’sı sterilize edilerek, yüzde 28’i sterilize edilmeden düzenli depolama sahasında, yüzde 16’sı sterilize edilerek, yüzde 1’i sterilize edilmeden belediye çöplüğünde, yüzde 8’i ise yakma tesisinde bertaraf edildi. Toplam tıbbi atığın yüzde 41’i üç büyük şehirde toplandı. Tıbbi atığın yüzde 22’sinin İstanbul, yüzde 11’inin Ankara, yüzde 8’inin ise İzmir’deki sağlık kuruluşlarında toplandığı tespit edildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
AstraZeneca Pazarlama Bölümü’nde terfi

Elif Bürkan, AstraZeneca Türkiye Kardiyovasküler ve Gastrointestinal tedavi alanlarından sorumlu Pazarlama Müdürü oldu. AstraZeneca ailesine 2005 yılında katılan ve bu...

Kapat