Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Eylül 2013, Cuma 10:05

Kanser ilaçlarına 1.4 milyon lira ödendi

Yerli ilaç üretimi, AR-GE çalışmaları ve ithal kanser ilaçlarına ödenen ücretler ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2012 yılı içerisinde kanser ilaçlarına 1 milyar 477 milyon lira ödendiğinin bilgisini verdi.

Müezzinoğlu, “Devlet yatırımları kapsamında, ilaç yatırımlarında da çeşitli teşvik uygulamaları yapılmaktadır.  Bu kapsamda asgari 20 milyon lira tutarındaki, biyoteknolojik ilaç, onkoloji ilaçları ve kan üretimine yönelik yatırımlar, öncelikli yatırımlar konuları başlığı altında değerlendirilmektedir” dedi.  Müezzinoğlu, bu teşvikten faydalanmak isteyen firmaların Sağlık Bakanlığı’ndan proje onayı alması gerektiği uyarısında bulundu.

Arge çalışmaları özel sektörün denetiminde

İlaç üretimine yönelik, Arge çalışmalarının kendileri tarafından yapılmadığını söyleyen Müezzinoğlu, “ARGE çalışmaları ilaç firmaları düzeyinde yürütülmektedir. Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nca aşı ve serum çalışmaları yapılıyor” dedi. Müezzinoğlu, kanser ilaçlarına, 2010 yılında 1 milyon 396 bin lira, 2011 yılında 1 milyon 312 bin lira, 2012 yılında da 1 milyon 477 bin lira ücret ödendiğini kaydetti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı 2 bin 155 tabip ve eczacı ataması yapacak

Sağlık Bakanlığı'nın 2 bin 155 tabip ve eczacı ataması yapacağı açıklandı. Sağlık Bakanlığı'nın 2 bin 155 tabip ve eczacı ataması yapacağı açıklandı. Saglikaktuel'in haberine göre, Sağlık...

Kapat