Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Haziran 2014, Salı 09:50

Kanser hücrelerine ulaştırılacak ilaç geliştirildi

Rusya ve ABD’deki iki büyük bilim merkezinde aktif bir şekilde yeni kanserle mücadele yolu geliştiriliyor.

Moskova Fizik Teknik Enstitüsü (MFTİ) ve San Diego’daki Scripps Enstitüsü (California), bu yıl içinde, doğrudan kanser hücrelerine ulaştırılacak ilacın ilk örneklerini elde etmek niyetindeler.

Konuyla ilgili açıklama yapan proje yöneticilerinden Valeriy Fokin, bunun, sağlıklı hücreleri etkilemeden hasta hücreleri bastıran seçici tedavinin başarısı olduğunu söyledi. Her şeyin, kanser hücreleri rolünü beyaz kan hücreler lökositlerin oynadığı kötü huylu kan hastalıklarına yönelik çalışmalarla başladığını ifaden eden uzman, bilim adamlarının lökositlerdeki B-hücrelerinin kendi “reseptörlerine” sahip olduğunu ve B-hücrelerinin bu “reseptörler” sayesinde bazı polisakkarit türlerini görerek yuttuğunu tespit ettiğini belirtti.

Tıp uzmanlarının söz konusu ilacı, büyük polisakkarit molekülüne “yerleştirmeye” çalıştığını ve görünüşe göre bunu başardığını anlatan Fokin, lökosit ve ilaç hücresi arasındaki boyut farkının elma ile kum tanesi gibi olduğunu söyledi.

Bilim adamları, geleceğin kanser ilacının etki mekanizmasını şöyle anlatıyor: “Lökosit yuvarı yutuyor, içinde lipozom parçalanıyor ve içinden ilaç çıkıyor”.

Söz konusu tedavinin, modern kemoterapiden çok daha insancıl olacak. Yeni ilaç, gelecek yıldan itibaren gönüllü hastalar üzerinde denenecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kemik iliği nakli için donör bulma sıkıntısı tarihe karışıyor

Türk Kızılayı ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılmış olan sözleşme gereği artık kök hücre nakli yani kemik iliği nakli ile alakalı...

Kapat