Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Ağustos 2013, Çarşamba 12:00

Kalp durduktan 24 saat içinde hayata döndürebilecek

ABD’deki Stony Brook Üniversitesi Tıp Fakültesi, kalbin durduktan 24 saat içinde insanları hayata döndürebilecek bir yöntem geliştirdi.

New York’taki Stony Brook Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Sam Parnia liderliğindeki bilim adamları kalbin durmasından birkaç dakikada sonra değil 24 saat içinde bile insanları diriltebilecek bir dizi yöntem geliştirdi.

Global Science dergisinin haberine göre reanimatoloji biliminde çığır açacak yöntemin ayrıntıları henüz açıklanmadı. Doktorlar yöntem hakkında sadece kalbin durması halinde doktorların geri dönüşümü olmayan sonuçların oluşmaması için vücudu 32-24 dereceye dereceye kadar soğutma tekniğini uygulayacaklarını bildirdi. Star’da yer alan habere göre; düşük ısılarda beyne de daha az oksijen gerekiyor. Bu durumda ölümüü durdurmak bazı özel kimyasallar ve donanımlardan yardım alınacak. Çalışmaların daha da geliştirilebileceğini bildiren uzmanlar ileride ölen bir insanın üç gün içinde bile hayata geri getirilebileceğini düşünüyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
3-D yazıcıyla beyin üretilecek

Yale Üniversitesi Mühendislik ve İnovasyon Merkezi’ndeki araştırmalarda kullanılan 3-D yazıcılarla bir yıldır plastik, yarış arabası parçaları, kalp pompası ve termostat,...

Kapat