Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Ağustos 2013, Çarşamba 10:45

3-D yazıcıyla beyin üretilecek

Yale Üniversitesi Mühendislik ve İnovasyon Merkezi’ndeki araştırmalarda kullanılan 3-D yazıcılarla bir yıldır plastik, yarış arabası parçaları, kalp pompası ve termostat, anahtarlık gibi geniş bir yelpazede üretilen objelerin yanı sıra, Radyoloji Bölümü’nde görevli Dr. Mark Michalski’nin liderliğinde organ örnekleri baskıları da gerçekleştiriliyor.

3 boyutlu yazıcıyla şimdiye kadar bir karaciğer, bir kalp ve bir diz örneğini üretebilen İnovasyon Merkezi’nde çalışmalarını yürüten Dr. Michalski ve araştırma ekibi, üretilecek bir sonraki organ örneğinin “Beyin” olması için çalışmalarını sürdürüyor. Organları, birebir örneklerini temel alarak üreten araştırma ekibi, bu özgün örnekleri kullanarak tıp öğrencilerine, klinik personeline ve hastalıklarının vücutlarını nasıl etkileyeceğini anlamaya çalışan hastalara yardım etmeyi planlıyor. 3-D yazıcıyla yapılan çalışmaların, tıp biliminin uygulama alanında büyük değişiklikler yaratacağı düşünülüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
TÜBİTAK’tan biyobenzer ilaçların yerli olarak geliştirilmesi ve üretimi çağrısı

TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (1007 Programı) kapsamında Sağlık Bakanlığı'nın müşteri  kurum olarak yer aldığı “Biyobenzer...

Kapat