Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Şubat 2014, Perşembe 10:25

Kalbin 3D görüntüsünü alan mini çip üretildi

Amerikalı bilim insanları damarların iç kısımlarını ve kalbin 3D görüntüsünü alan mini bir çip üretti. Georgia Teknoloji Üniversitesi bilim insanları 1,4 milimetre büyüklüğünde bir çip ürettiklerini ve bu çip ile damarların iç kısmının ve kalbin 3D görüntüsünü elde edebildikleri açıkladı.

Çipin üzerinde bulunan 56 elementin kalp ve damarlara ultrason sesleri gönderebildiği ve diğer 48 elementin ise gönderilen ses sinyallerini algılayabildikleri belirtildi.  Mikroskobik kablo bağlantısı ile de vücutta bulunan çipten vücudun dışında bulunan alıcıya bilgi aktarılabiliyor. Bu uygulama ile damarların detaylı bir şekilde incelenmesi sağlanıyor.

Normal şartlarda damarların incelenmesi Scan ile yapılabiliyor ancak bu yöntemde damarlarda sadece bir noktaya yönelik inceleme yapılabiliyor. Araştırmacı F. Levent Degertekin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘’ örneğin tamamen tıkanmış olan bir damarın neden tıkandığı konusunda bilgi verecek bir sisteme ihtiyaç duyuyoruz. Damarları incelerken arkasını, önünü ve yan kısımlarına detaylı bir şekilde bakmamız gerekiyor. Bunu uygulayacak bir sistem henüz mevcut değil.”diyor.

Kalp ve damar hastalıklarında kullanılması düşünülen bu mini 3D çiplerin halen hayvanlar üzerinde denendiği ve insanlar üzerinde denenebilmesi içi özel izin alınması gerektiği belirtiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Video oyunları disleksiye çare olabilir

Amerikan nüfusunun yüzde beş ila onunun disleksi hastası olduğunu belirten uzmanlar, aksiyon içeren video oyunlarının, yazıları okuma ve algılama bozukluğu...

Kapat