Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Şubat 2014, Perşembe 10:19

Video oyunları disleksiye çare olabilir

Amerikan nüfusunun yüzde beş ila onunun disleksi hastası olduğunu belirten uzmanlar, aksiyon içeren video oyunlarının, yazıları okuma ve algılama bozukluğu olan disleksi hastalarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Oxford Üniversitesi’nden disleksi uzmanı Vanessa Harrar’a göre, disleksi hastaları yazıları tersten algılamanın yanında görselden işitsel algılamaya geçişi yapmakta da zorlanıyor.

Disleksi hastalığı üzerinde yapılan araştırmalar, hastalığın beynin duyuları algıladığı bölgesindeki bir sorundan kaynaklandığını gösteriyor.  Kendisi de disleksi hastası olan uzman Harrar’ın yürüttüğü araştırmaya katılan hastaların görsel uyarıdan işitsel uyarıya geçmede yavaş oldukları saptandı. Uzmanlar, disleksi hastaları için geliştirilmiş programların bu durumu göz önüne alması gerektiğini belirtiyor.

Harrar, aksiyon içeren video oyunlarının dikkat yeteneğini eğitip, geliştirmesi nedeniyle disleksi hastalarının tedavisinde yardımcı olabileceğini söylüyor.

Her disleksi hastasının bir olmadığını belirten Harrar, araştırmadaki amaçlarının disleksi ile yaşamada bireysel stratejiler geliştirmek olduğunu belirtiyor. Harrar’ın araştırması Curren Biology adlı bilim dergisinde yayınlandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Şanlı Delikli Yakısı Kapsikumlu ürünün ruhsatsız ecza deposundan satışı hakkında

Türk Eczacıları Birliği'ne T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan gelen 10.02.2014 tarihli ve 702815 sayılı yazı ile, Bakanlık...

Kapat