Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Aralık 2013, Salı 13:58

Kaçak ilacın merkezi Uzakdoğu

Emniyetin son 11 ayda düzenlediği operasyonlarda 8.5 milyon kutuyu aşkın kaçak ya da sahte ilaç ve hap ele geçirildi. Kaçak ilaçların merkezinin Uzakdoğu olduğu belirtildi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) koordinasyonunda İstanbul merkezli olarak gerçekleştirilen ve 9 ili kapsayan son operasyonda 9 bin kutulu kaçak ilaç ele geçirilirken, 7 kişi de tutuklandı.

EGM’nin hazırladığı rapora göre; Türkiye’de ilaç kaçakçılığı 2007 yılından itibaren artmaya başladı. Polis aynı yıl 228 bin 994 kutu ilaç ve hap ele geçirdi. Emniyetin kaçakçılık birimleri 2010 yılında 1 milyon 277 bin 896, 2011 yılında ise 6 milyon 986 bin 821, 2012 yılında 2 milyon 49 bin 865 kutu kaçak ilaç ve hap ele geçirdi.

Polisin tespitlerine göre kaçak ve sahte ilaçların kaynağı Uzakdoğu ülkeleri. Kaçakçılar özellikle kanser ve kalp ilaçlarını tercih ediyor. Bu ilaçları cinsel içerikli hap, zayıflama hapı, jel, damla vb. ilaçlar izliyor. Kaçak ve sahte ilaçlar İran, Irak, Suriye ve Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye sokuluyor. Bununla birlikte yine Çin’ den havayolu ile yolcu beraberinde, kargoyla ya da dropshipping (stoksuz alışveriş) yöntemiyle doğrudan getiriliyor. Yine emniyetin raporuna göre, ilaçlar Van, Şırnak, Gaziantep, Kilis, Hatay ve Edirne üzerinden yurt geneline dağıtılıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ruhsatsız ilaca hapis cezası

"Ruhsatsız olarak ilaç üretimi yapanlar ve bu şekildeki ilaçları bilerek satan veya sattıranlar, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası...

Kapat