Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Mayıs 2012, Cuma 18:10

Janssen, “Beyaz Şapkalar” ile toplumsal barışa katkıda bulunmayı hedefliyor

Janssen, faaliyet gösterdiği her alanda sahip olduğu sürdürülebilirlik anlayışını kurumsal sosyal sorumluluk alanında da benimseyerek temellerini 2009 yılında Toplum Gönüllüleri Vakfı ile birlikte attığı “Beyaz Şapkalar” projesinin devamını hayata geçiriyor. Türkiye’de “gençlerin sivil toplum kuruluşu” olarak 10. yılını kutlayan TOG, “Beyaz Şapkalar” projesi ile toplumsal barışı gençlerin katkısı ile desteklemeye devam ediyor. Proje, geleceğimizi oluşturan çocukları “şiddetsiz” bir hayat yaşayabilmeleri konusunda güçlendirerek, duyarlılıklarının artırılması ve bu sayede toplumsal barışın sağlanması, sevgi, saygı, güven, hoşgörü ve işbirliği temeline dayalı toplumsal ilişkilerin kurulması ve geliştirilmesini amaçlıyor.

2012 yılında devam eden Beyaz Şapkalar Projesinin uygulanacağı 5 il Balıkesir, Erzurum, İzmir, Kilis ve Trabzon olarak belirlendi. Projenin ilk adımı olarak, 14- 18 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen eğitim programına 5 ilden (Balıkesir, Erzurum, İzmir, Kilis ve Trabzon) 20 Toplum Gönüllüsü genç katıldı. Gençler, insan hakları, hak ihlalleri, ayrımcılık, birlikte yaşam, çocuk hakları, toplumsal cinsiyet ve barış gibi tematik konular ile birlikte çocuklarla çalışma, çocuklarla iletişim, iletişim, çatışma ve çatışma çözümü konularında 5 gün süren bir eğitim aldılar. Bu eğitimle birlikte 20 Toplum Gönüllüsü gencin ve geldikleri örgütlenmelerin bu konularda donanımlarının arttırılması hedeflendi. Ayrıca bu yolla okullarda uygulanacak 6 haftalık eğitim programının daha niteliksel geçmesine katkı sağlanması da amaçlandı.

Nisan ayında seçilen okullardaki 6 haftalık eğitim programının başlaması ile devam edecek projenin ilk dönemi okullarda düzenlenecek dönem sonu şenlikleri ile son bulacak. Projeye özel olarak tasarlanacak “Barış” temalı kutu oyunu ise Eylül-Ekim ayı itibariyle 20 ilde oynatılacak. Proje boyunca 100 Toplum Gönüllüsü genç gönüllü çalışmalar yapacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktora karşı şiddetin son örneği Sultanbeyli’de gerçekleşti

Sultanbeyli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Berk Onuk, kendisini tedavi eden doktoru şikayet etmek için hastaneye gelen bir hasta tarafından...

Kapat