Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Ekim 2013, Cuma 09:54

İyi kolesterol kanseri tetikliyor

İngiltere’de yapılan bir araştırmada iyi kolesterolün de masum olmadığı, meme kanserini tetiklediği ve kanserli hücreleri çoğalmaya ‘teşvik ettiği’ saptandı.

Kolesterol konusunda bir ezber daha bozuldu. ‘Hayırlı’ kolesterol olarak bilinen ve yüksek olması istenilen iyi kolesterolün sanılanın aksine kadınlarda meme kanseri riskini artırdığı kanıtlandı. İngiltere’nin başkenti Londra’daki Meme Kanseri Araştırma Merkezi’nde yapılan çalışma iyi kolesterol olarak adlandırılan HDL kolesterol tarafından hücrelere aktarılan kolesterol esterlerinin, kanser hücrelerinin üremelerini ve yayılmalarını tetiklediği iddia edildi. Laboratuvarlarda yapılan hayvan çalışmalarının da diyetle oluşturulan veya genetik yatkınlık nedeniyle ortaya çıkan yüksek kolesterol düzeylerinde tümör yükünün arttığı ve metastaza yol açtığı görüldü. 

BAŞKA ARAŞTIRMALAR DA VAR
Deneysel olarak oluşturulan meme kanseri hücre kültürlerinde de ortama HDL kolesterolün eklenmesiyle tümörün çoğalma ve hareket yeteneğinde artma saptandı. Geçen mayıs ayında tıp dergisi Lancet’te yayımlanan başka bir çalışma da HDL kolesterolün kalp damar hastalığını engelleyici bir rolü olmadığını göstermişti. Daha önce Toronto Ontario Kanser Enstirüsü’nde yapılan bazı çalışmalarda özellikle HDL kolesterolü yüksek olan kadınlarda meme kanseri riskinin yüksek olduğu görülmüştü.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Novartis Tüketici Sağlığı Türkiye ve İsrail'e yeni Başkan
Novartis, organ nakli alanındaki 30. yılını kutladı

Novartis, Avusturya’nın Viyana kentinde düzenlenen 16. Avrupa Organ Nakli Derneği (ESOT) Kongresi’nde organ nakli alanındaki 30 yıllık deneyimini değerlendirerek, bu...

Kapat