Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Novartis Tüketici Sağlığı Türkiye ve İsrail'e yeni Başkan 25 Ekim 2013, Cuma 09:53

Novartis, organ nakli alanındaki 30. yılını kutladı

Novartis, Avusturya’nın Viyana kentinde düzenlenen 16. Avrupa Organ Nakli Derneği (ESOT) Kongresi’nde organ nakli alanındaki 30 yıllık deneyimini değerlendirerek, bu alanda başlattığı yeni çalışmayı açıkladı.

Novartis’in organ nakli alanında geliştirdiği ilk tedavinin 30’uncu yıl dönümünde kaydedilen gelişmeler ve son dönemdeki yenilikler paylaşıldı. Şirketin bundan 30 yıl önce keşfini yaptığı ve böbrek naklinden sonra bir yıllık sağ kalım oranının %50’lerden %80’in üzerine çıkmasını sağlayan tedavinin günümüze kadarki gelişiminin anlatıldığı toplantıda ayrıca, Novartis’in geliştirdiği tedaviler sonucunda organ nakli hastalarında sağlanan uzun dönem sonlanımların araştırılmasında dönüm noktası olan yeni çalışması ile ilgili en yeni veriler aktarıldı.

Novartis’in organ nakli alanındaki çalışmalarını yorumlayan Novartis İlaç Global Geliştirme Başkanı Dr. Timothy Wright; “Bundan 30 yıl önce yaptığımız ürün keşfiyle organ nakli alanının yapısını daha en başından şekillendirdik. Novartis olarak, organ nakli hastalarına sunulan sağlık hizmetlerini ileri götürmek için yenilikçi çözümler üretme kararlılığımızı koruyoruz ve bu alandaki çalışmalarımıza büyük öncelik veriyoruz” şeklinde konuştu.

Novartis tarafından yürütülen ve organ nakli alanında dönüm noktası niteliği taşıyan TRANSFORM çalışması, ilk defa böbrek nakli olan hastalarda, organ reddinin önlenmesinde yenilikçi ve önemli çalışmadır. Nakil olan hastalarda, ölüm ve kardiyovasküler risklerde azalma sağlanması ve yaşam kalitesinin artması ile hastaların bugün artık uzun yaşam sürmesi hedefleniyor. Novartis, TRANSFORM gibi organ nakli alanında yürüttüğü yenilikçi klinik çalışmalar ile, uzun vadede hastaların yaşamlarını iyileştirme yönünde büyük kararlılık taşıyor.

Novartis, yenilikçi bakış açısıyla organ nakli alanındaki klinik ve kök hücre tedavisi araştırmalarıyla gerek yetişkin gerekse çocuk hastalara yeni tedavi seçenekleri sunabilmek ve hastaların bugün ve gelecekte karşılaşabilecekleri sorunları çözmek için çalışmalarını sürdürüyor. Sürdürdüğü bilimsel çalışmaların yanı sıra, hekimlerle ve organ nakli dernekleriyle birlikte, organ nakli ve bağışının artırılması için çok sayıda projeye destek veren Novartis, sosyal medyada yürüttüğü kampanyalarla organ bağışı konusunda ulusal bilinci artırmaya yönelik önemli çalışmalar yürütüyor. Sağladığı eğitim bursları ve destekleri ile uzman hekimlerin yetiştirilmesine de katkı sağlıyor.

Türkiye’de Organ Nakli

Türkiye’de geçtiğimiz yıl yaklaşık 3000 hastanın böbrek nakli, 1000 kadar hastanın da karaciğer nakli ile hayata yeniden tutunduğu bilinmektedir.  Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı ise her geçen gün artmakla birlikte, Türkiye’de bugün on binlerce kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamlarını sürdürebilmek için böbrek beklemektedir.

Türkiye’de organ nakilleri  T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Organ, Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın denetim ve koordinasyonunda gerçekleştirilmektedir. Organ nakli olacak hastalar, Türkiye’de dünya sıralamasında en üst sıralarda yer alan çok sayıdaki merkezde, dünya standartlarında organ nakli imkanına erişmektedir.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yaşam ile ölümün arasındaki çizginin gizemi çözüldü

Yaşam ile ölüm arasındaki çizginin, sanıldığı kadar kesin olmadığı belirlendi. Ölümün gizemlerini hücresel düzeyde çözmeye çalışan bilim adamları, yaşamın bir...

Kapat