Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Haziran 2013, Cuma 11:58

İşyerlerine doktor şartına bedelli destek

Hükümet, 1 Temmuz’dan itibaren “doktor” ve “uzman” şartı getirildiği için isyan noktasına gelen 10’dan az çalışanı olan berber, kasap, camcı gibi işyerlerine verilecek destekleri belirledi. Buna göre SGK’ya borcu bulunmayan, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işyerlerine “hizmet bedeli” adı altında ödeme yapılacak. Hizmet bedelinin sigortalı başına günlük miktarı 16 yaşından büyükler için belirlenen prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının tehlikeli işyerleri için yüzde 1,4’ü, çok tehlikeli işyerleri için de yüzde 1,6’sı olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, küçük esnafın şikayet ettiği doktor ve iş güvenliği uzmanıyla ilgili destek sınırlarını belirledi. Hazırlanan yönetmelik taslağıyla tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işyerleri için belirsiz kalan destekler de ortaya çıktı. Hürriyet’in haberine göre; buna göre 10 kişiden az çalışanı bulunan işyerlerinde destek için çalışan sigortalı sayısı esas alınacak.

Kapsama giren işyerleri destekten yararlanmak için işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvnelik merkezine dilekçeyle başvuracak. Destek, söz konusu şartların sağlanması koşuluyla başvuru yapılan aydan başlayacak. 10’dan az çalışanı bulunan işyerlerine yapılacak destekler tehlike sınıfı, sigortalı sayısı ve sigortalının çalıştığı gün sayısı esas alınarak ayrı ayrı tespit edilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Amaç hastaları iskemik inmeden korumak!

Avrupa’daki yeni bir araştırmaya göre; atriyal fibrilasyonlu hastaların tedavisindeki birinci öncelik hastaları iskemik inmeden korumak. Hekimlerin üçte ikisinden fazlası atriyal fibrilasyonlu...

Kapat