Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Mayıs 2012, Salı 18:27

İstanbul Sağlık Müdürlüğü, 112 doktoruna yönelik saldırıyı kınadı

İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının gün geçtikçe arttığını, saldırıların bazılarının teşebbüs aşamasında kaldığını bazılarının ise ölüm ya da yaralama ile sonuçlandığını bildirdi. Son olarak Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan 112 istasyon merkezinde geçtiğimiz Cumartesi günü (19.05.2012) Acil Servis ambulans doktoru İsa Bugun’un hasta yakınları tarafından darp edilmesinin kendilerini de mağdur ettiğini söyledi.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Kartal’da yaşanan saldırıyla ilgili olarak bugün Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, 112 Acil Ambulans Servisi Başhekimi Bayram Çiçek, Dr. Lütfi Kırdar Kartal EAH Başhekimi Doç. Dr. Recep Demirhan, İstanbul Sağlık Müdürlüğü Disiplin ve Hukuk Şube Müdürü Avukat Ülker Kuğu ve saldırıya uğrayan 112 Acil Ambulans Doktoru İsa Bugun katıldı.

Toplantıda yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına değinen Dokucu, bir süre önce Gaziantep’te bir doktorun hayatını kaybettiğini, o zamandan bu yana farklı yerlerde yine benzer olaylar meydana geldiğini anımsattı. Doktor İsa Bugun’un hastaneye değil, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Acil Sağlık Hizmetleri sisteminde çalıştığını belirten Dokucu,

“Hastanede ambulans yerine park etmek konusunda ısrarcı olan kişi, ikaz edildiğinde işi magandalığa kadar götürerek, Dr. İsa Bugün’e burnunda iki ayrı kırık olacak şekilde bir saldırı gerçekleştirdi. Üzgün olduğum konu, olayın bir polis arkadaşımızın hemen yakınında gerçekleşmesi.”

dedi.

İstanbul Sağlık Müdürlüğü, 112 doktoruna yönelik saldırıyı kınadı

Olay yerinin, görüntü alınamayan “ölü” bir alan olduğunu ve düzeltilmesi konusunda talimat verdiğini ifade eden Prof. Dr. Dokucu, konunun hızlı bir şekilde savcılığa intikal ettirildiğini belirtti. Sağlıkta şiddet olaylarının münferit olaylar olmaktan çıktığına dikkat çeken Prof. Dr. Dokucu, bu olayın aynı zamanda Sağlık Bakanlığı’na, Sağlık Müdürlüğü’ne ve hastaneye karşı yapılmış olduğunu söyledi.

“Saldırı nedeniyle 3 gündür hizmet verilemiyor”

İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Dr. İsa Bugun’a yapılan saldırının ardından Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeki 112 Acil Servis İstasyon noktasında 3 gündür hizmet verilemediğini söyledi.

Prof. Dr. Dokucu, doktorun darp edilmesinin magandalık olduğunu, saldırganların bu davranışlarıyla ambulansların İstanbullulara gereken hizmeti vermesinde aksaklığa neden olduklarını da sözlerine ekledi. Prof. Dr. Dokucu,

“Bu menfur saldırıyı yapanların maliyeti sadece bu arkadaşımız açısından değil. Bu sistemde ambulans günde 8-10 hasta taşıyor, en az 1 veya 2 kritik hastaya müdahale ediyor. Bu arkadaşların yaptıkları, kendi kişisel hırslarını gidermiş oluyor. Ancak İstanbul’da onlarca hastanın, birkaçı da kritik olmak üzere, müdahalesine engel olmuş oluyor. Biz de müdahillik dilekçesini savcılığa iletiyoruz. Çünkü biz Sağlık Müdürlüğü olarak bu konuda zarar görüyoruz, halkımız zarar görüyor.”

diye konuştu.

Tüm toplumu şiddet olaylarına karşı gerekli hassasiyeti göstermeye davet eden Dokucu, sağlık çalışma alanları ile hastanelerde huzur ve huzurlu çalışma ortamı istediklerini, görevlerini yaparken “Acaba bu olayda bir şey olursa çalışanlara yönelik şiddet olur mu?” kaygısını duymak istemediklerini vurguladı.

Saldırganlardan biri tutuklandı, biri de gözaltında

Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, gerekli girişimlerin ardından olayı gerçekleştiren 4 kişiden birinin tutuklandığını, birinin de gözaltında olduğunu belirterek, bu tür olaylara medyanın ilgisinin arttığını söyledi.

Saldırıda burnu kırılan 112 Acil Servis Doktoru Dr. İsa Bugun da olayı gerçekleştirenlerin ambulans yerine park yapmak istemeleri üzerine kendilerini kibarca uyardığını, ancak hemen saldırıya uğradığını ifade etti. “Olaya tepkisiz kalan” ve “görevini yerine getirmeyen” polis hakkında da şikâyetçi olduğunu belirten İsa Bugun, kendisine yapılan saldırının diğer meslektaşlarına da yapılmamasını istediğini, saldırganların ceza almasının bu olaylara karşı caydırıcı olacağını söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN