Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Mayıs 2011, Salı 19:58

İstanbul Eczacı Odası: İlaç tüketiminde artışın sorumlusu eczacılar değil, sağlık politikalarıdır

İstanbul Eczacı Odası, ulusal gazetelerde yer alan SGK’nun "ilaç harcamalarındaki artış ve sahte reçetelerle mücadele için almaya hazırlandığı bir önlem" ile ilgili haberler doğrultusunda bir basın duyurusu yayınlayarak ilaç tüketiminde artışın sorumlusunun eczacılar değil, yanlış sağlık politikaları olduğunu dile getirdi:

Bugün iki ulusal gazetede Sosyal Güvenlik Kurumu’nun “ilaç harcamalarındaki artış ve sahte reçetelerle mücadele için almaya hazırlandığı bir önlem”den söz edilmektedir. Bu haberlere göre SGK, Ankara ve Eskişehir’de başlatacağı pilot uygulama ile eczaneleri cirolarına göre sınıflandıracak ve aynı sınıftaki bir eczanenin karşıladığı reçete sayısında artış olduğu halde bu eczane izlemeye alınacaktır.

Bilinmelidir ki Türkiye’de son 6 yıldır ilaç harcamalarında yaşanan artışın sorumlusu Sağlıkta Dönüşüm Programı’dır. Başbakan her gün seçim meydanlarında halkın serbest eczanelerden ilaç almasını sağladıklarını anlatmaktadır.

SSK İlaç Fabrikası’nı kapatarak devletin ilaç üretimi tarihe karışırken, devletin diğer ilaç şirketleriyle pazarlık gücünü de ortadan kaldıran bizzat Başbakanın başında bulunduğu hükümettir. SSK’nın tasfiyesi, koruyucu sağlık hizmetlerine gereken önemin verilmemesi, sağlık ocaklarının kapatılarak aile hekimliği işletmelerine dönüştürülmesi, ilaç reklamına izin veren düzenlemeler, sağlıkta performans sistemi ve benzeri uygulamalarla Türkiye’de ilaç harcamaları son 6-7 yılda katlanarak artırılmıştır.

Türkiye’de artan ilaç harcamalarının sorumlusu eczacılar değildir. Bu nedenle SGK eczacıyı potansiyel suçlu gibi görüp kamuoyunda böyle bir imaj yaratmaktan vazgeçmelidir.

Hükümet eğer ilaç harcamalarını sınırlamak istiyorsa, gereksiz ilaç harcamalarını artıracak ilaç reklamı düzenlemesini geri çekmeli, kamunun yeniden ilaç üretmesi için kolları sıvamalı ve akılcı ilaç politikaları oluşturmalıdır.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Lilly Çalışanları Sosyal Hizmet Görevi İçin Dünyayı Dolaşıyor

Lilly, çalışanlarına yönelik yeni bir sosyal projeyi hayata geçiriyor. "Sınır Ötesindeki Kalpler" (Hearts Abroad) adını taşıyan program aracılığıyla, 2011 yılında...

Kapat