Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Ağustos 2011, Çarşamba 14:11

İşbirliği teknolojileri ile daha yenilikçi sağlık uygulamaları

Cisco’nun İnternet İş Çözümleri Grubu (IBSG) ile Princeton Survey Research Associates International (PSRAI) işbirliğiyle düzenlenen online araştırma, sağlık profesyonelleri arasında işbirliğini ve bilgi paylaşımı sağlayan çözümlerin sağlık sektöründeki en büyük yenilikçi potansiyele sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Altı kıtadan 16 ülkeden sağlık sektörü yöneticilerinin katıldığı araştırmada sektörün önündeki en önemli çözüm alanlarının sağlık hizmetlerine eşit erişim sağlanması, sağlık kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması ve hizmet kalitesinin istikrarlı bir şekilde sunulması olduğu aktarıldı. Sağlık yöneticilerine göre, sektörün geleceğindeki en önemli gelişim fırsatı ise tele-sağlık çözümleri.

Tele-sağlık, sağlık profesyonellerinin bilgi paylaşımını, işbirliği halinde çalışmalarını ve geniş bir yelpazedeki bilgi ve iletişim teknolojileri hizmetlerinden faydalanmalarını ifade eden bir kavram. Rapora göre günümüzde bu fonksiyonları ayrı ayrı karşılayan teknolojiler olmakla birlikte, daha etkili teşhis, tedavi ve bakım yönetim sistemlerinin hayata geçirilmesini sağlayacak entegre sağlık çözümlerine ihtiyaç var.
Katılımcıların:

  • Yüzde 65’ine göre bilgi ve iletişim teknolojileri üzerinden işbirliği yapılarak teşhis ve tedavi uygulanması,
  • Yüzde 65’ine göre hastaların görüntüleme cihazlarıyla elde edilen görüntülerinin, videolarının ya da biyometrik verilerinin elektronik ortamda paylaşılması,
  • Yüzde 64’üne göre bilgi ve iletişim teknolojileri ile klinik eğitimler sağlanması,
  • Yüzde 32’ine göre ise uzaktan hasta bakımı teknolojileri,

yüksek potansiyele sahip uygulamalar arasında. Sağlık profesyonellerine göre önümüzdeki dönemde bu alandaki en büyük sıkıntı, sağlık profesyonellerinin dengesiz dağılımı (yüzde 35) ve yeterli sayıda olmamaları (yüzde 20).

Cisco IBSG Küresel Sağlık Uygulamaları Direktörü Frances Dare,

“Küresel sağlık dönüşümü alanındaki potansiyel çok yüksek. Araştırmanın sonuçları, bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında sağlık profesyonelleri arasındaki işbirliğini artıracak teknolojilerin ne kadar önem kazandığını gösteriyor”

diyor.

* Haberin fotoğrafı: Cisco@flickr


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Çocukların yüzde 20’si idrar kaçırma problemi yaşıyor

Dr. Mustafa Çiftçi, ilaçsız tedavilerin aileler tarafından ciddiyetle uygulanması halinde enürezis noktürna tedavisinde başarı oranının yüzde 80-90'lara çıktığını söyledi.

Kapat