Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Ekim 2011, Perşembe 13:54

İnovita Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri İstanbul İşbirliği Platformu kuruldu

Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi, İstanbul Üniversitesi Biyomedikal ve Klinik Mühendisliği Birimi ile İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün kurucuları arasında yeraldığı İnovita – Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri İstanbul İşbirliği Platformu, üniversite-sanayi işbirliği modeline sunduğu yeni yaklaşımı sanayi liderlerine yönelik bir çalıştayla ilk kez kamuoyuna tanıttı.

4 Ekim 2011 tarihinde Kandilli, Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirilen 1. Üniversite-Sanayi İşbirliği Çalıştayı, özel ve kamu sektöründen temsilcilerin yanı sıra, Küba Nörobilim Araştırma Merkezi’nden Prof. Pedro A. Valdes, Drexel Üniversitesi’nden Prof. Dr. Banu Onaral ve Sabancı Üniversitesi Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Birimi’nden Prof. Dr. Hasan Mandal gibi uzmanları İnovita çatısı altındaki bu toplantıda buluşturdu. Toplantıya sağlık, gıda ve kimya sektöründen temsilcilerin yanı sıra ilgili kamu kuruluşlarından da yetkililer katıldı.

İnovita Yürütme Kurulu Üyesi ve Proje Koordinatörü Doç. Dr. Cengizhan Öztürk İnovita Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri İşbirliği Platformu’nun, bilimsel araştırma ve yeni teknolojilerin ticarileştirilmesi ve ekonomik değere dönüştürülmesi hedefiyle yola çıktığının altını çizdi. Öztürk, platformun bu doğrultuda ilgili üniversite araştırma merkezleri, kamu, sanayi ve sivil toplum kuruluşları ile yatırımcılar arasında köprü kurarak, paydaşların ortak daha büyük hedeflere giderken ihtiyaç duyacağı hizmetleri sunacağını ve ihtiyaç duyacağı fiziksel altyapılar tasarlayıp oluşturacağını belirtti.

Inovita Ekibi - Paydaş Toplantısı

İnovita Proje Paydaş Başlangıç Toplantısı’na katılan Prof. Dr. Pedro A. Valdes Sosa “Küba’da Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri” başlıklı sunumunda Küba’da yaşam bilimleri alanında faaliyet gösteren Cuban Neuroscience Center (CNEURO) bünyesinde yürütülen Biyoteknoloji Programı’nı aktarırken; Prof. Dr. Banu Onaral, “Üniversite-Sanayi Ürüne-Dönüşüm Araştırma Ortaklığı ‘Coulter’ modelinden esinlenmiş bir sunum” başlığıyla toplantıya katıldı. Üniversite erken evre projelerinin destek fonları ile nasıl hız kazandığını ve iyi bir yatırım imkanı yarattığını örnekleriyle anlatan Prof. Dr. Hasan Mandal, “Sanayinin Araştırma-Teknoloji Geliştirme ve Yenileşim Süreçlerinde Üniversitelerin Rolü” sunumunda Seramik Araştırma Merkezi ve onun işletme kimliği olan SAM A.Ş. örneğini katılımcılarla paylaştı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Jérôme Silvestre Zentiva Başkanı olarak atandı

Zentiva Başkanlık görevini Silvestre'e devredecek olan Dr. Rob Koremans ise bundan böyle Sanofi'nin Global Eşdeğer Stratejisi ve Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli...

Kapat