Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Ocak 2014, Çarşamba 10:47

İngiltere’de kanser rekor düzeye ulaştı

Bir yılda kanser teşhisi konan İngiliz vatandaşlarının sayısı, ülke tarihinde rekor düzeye ulaştı. Açıklamayı medyaya İngiltere’nin en ünlü hekimleri yaptı.

Yayınlanan verilere göre, 2011 yılında 330 binin üzerinde vatandaş kansere yakalandı. Rakam, olayın takip edilmeye başlanmasından bu yana en yüksek seviyeyi ifade etti. 2001 yılında tespit edilen vakaların sayısı 50 bin daha azdı. 1970’li yılların sonundan beri hasta sayısında neredeyse üçte bir artış oldu.

Tıp bilimleri doktoru ve İngiltere’nin “Cancer Research” Onkoloji Araştırma Merkez’nin Başkanı Harpal Kumar, “Kanser olaylarının artmasındaki ilk neden nüfusun genel olarak yaşlanması” dedi. Rusya’nın Sesi’nde yer alan habere göre; Kumar ayrıca, hastalık nedenleri arasında fiziksel aktivite eksikliği, aşırı kilo, fazla alkol tüketimi ve sigara kullanımı gibi günümüz yaşam tarzına uygun faktörlerin de etkisinin büyük olduğunu ifade etti.

İngiltere tıp dünyası, aslında kanser vakalarının artmasıyla beraber hastalığı yenenlerin sayısında da artış olduğunu belirtti. 1970’li yıllarda hastalığa yakaranların sadece %23’ü kurtulmayı başarırken 2007 yılına doğru, rakamın ikiye katladığı tespit edildi. İngiltere Sağlık Bakanlığı’na iat istatistikler, ülkede halen 2 milyonu aşkın İngiliz’in kanserle yaşamayı başardığını veya hastalığı yendiğini gösterdi. Uzmanlar 2030 yılına doğru bu rakamın da dört milyona çıkabileceğini belirtti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Şeker hastası kök hücre nakliyle yürüdü

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde şeker hastalığı nedeniyle ameliyatında risk bulunan hasta, ayağındaki ağrılardan kök hücre nakli sayesinde kurtuldu. Derince...

Kapat