Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Ocak 2014, Çarşamba 10:29

Şeker hastası kök hücre nakliyle yürüdü

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde şeker hastalığı nedeniyle ameliyatında risk bulunan hasta, ayağındaki ağrılardan kök hücre nakli sayesinde kurtuldu.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde periferik by-pass şansı olmayan 55 yaşındaki Tekin Aydın’a ilk defa Doç. Dr. Cevdet Uğur Koçoğulları ve Op. Dr. Orhan Fındık tarafından kök hücre tedavisi uygulandı.

Ameliyata ilişkin basın mensuplarına açıklama yapan Fındık, hastanın daha önce koroner by-pass ve sağ bacağına periferik by-pass operasyonu geçirdiğini anlatarak, yaklaşık 30 yıldır şeker hastası olan Aydın’ın sağ bacağında şiddetli ağrı şikayetiyeyle hastanelerine başvurduğunu anlattı. Hürriyet’te yer alan habere göre; hastanın ilaç tedavisi aldığı halde bu şikayetlerinin devam ettiğini belirten Fındık, “Yaklaşık 1 saat süren işlemde, kemik iliğinden aldığımız kök hücreleri santrifüj aletinde özel işleme tutarak, hastanın diz altı bölgesine uyguladık ve hastamızı ertesi gün şifa ile taburcu ettik” diye konuştu.

Fındık, yağ dokusu ve kemik iliği gibi yerlerden alınan kök hücrelerin özellikle diz altı bölgesine enjekte edildiğini dile getirerek, böylece yeni gelişen kılcal damarlar sayesinde ayak ve bacaklardaki dolaşım bozukluğunun giderildiğini kaydetti. İleri teknoloji ürünü olan kök hücre tedavisinin, kalp damar cerrahisinde de uygulama alanı bulduğunu vurgulayan Fındık, son yıllarda sigara alışkanlığı, yaşam tarzı, beslenme şekli ve ailesel özellikler nedeniyle Türkiye’de ve tüm dünyada damarsal hastalıklarda hızlı bir artış görüldüğünü vurguladı.

Op. Dr. Fındık, cerrahi ve ilaç tedavisi sonrası şikayetleri halen devam eden veya artan, uzvunu kaybetme riski bulunan hastalarda yüksek teknolojinin en son yöntemi olan kök hücre tedavisinin umut olduğunu anlattı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Nidilat yumuşak jelatin kapsül’ün geri çekilmesi hakkında

Nidilat 10 mg Yumuşak Jelatin KapsülTürk Eczacıları Birliği'ne Sanofi Aventis İlaçları tarafından gönderilen 09.01.2014 tarihli yazı ile; ilgili Firmanın ruhsatına...

Kapat