Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Ocak 2014, Pazartesi 10:32

İlaçta TEB’in tekelinin kaldırılmasına hazırlanılıyor

Hükümet, Türkiye’de bulunamayan ilaçları yurtdışından getirmeye Yetkili durumda bulunan Türk Eczacılar Birliğinin tekelini ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

Hükümet, Türkiye’de bulunamayan ilaçları yurtdışından getirmeye tek yetkili durumda bulunan Türk Eczacılar Birliğinin (TEB) bu tekelini ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Sağlık Bakanlığı, esnek ilaç uygulaması konusunda taslak bir çalışma yaptı ve bunu Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) gündemine taşıdı. EKK’da yer alan bakanlıkların temsilcilerinden oluşan komisyon taslak üzerinde çalışmaya başladı. Buna göre esnek ilaç uygulamasına geçilecek. Bakanlık ilaç ithalatı için her yıl ihaleye çıkacak.

İhaleyi kazanan ilaç getirme yetkisini alacak. Böylece Türkiye’de bulunamayan ilaçlar için yurtdışından ilaç getirmeye tek yetkili TEB olmayacak. Kanser gibi kritik hastalıklardan muzdarip olanlara da kolaylık sağlanacak. İlaç konusunda yapılan bir başka çalışmaya göre ise yurtiçi ilaç üreticileri teşvik edilecek. “Stratejik ürün” adı verilen bazı ilaç gruplarına Sağlık Bakanlığı tarafından alım garantisi verilecek. Bakanlık yetkilileri, “Firma o yıl ne kadar ilaç satacağını bilecek ve ona göre üretim yapacak. ‘Ürettiğim ilacım elimde kalır’ korkusu yaşamayacak. Bu yolla yerli üreticiler teşvik edilecek” dedi. Öte yandan ilaç fiyatlandırmasında 1 lira 90 kuruşta sabitlenen euoru kuru için de çalışma yapıldığı öğrenildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Jevtana (kabazitaksel) hazırlanması hakkında doktor mektubu

Türkiye Cihaz ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Jevtana (kabazitaksel) adlı ilacın hazırlanmasında yanlış seyrelme nedeniyle dozlama hatası riski hakkında doktor bilgilendirme...

Kapat