Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Haziran 2014, Perşembe 10:12

İlaçta hedef % 60 yerli üretim

Başbakan Erdoğan, bilim ve teknoloji alanında treni kaçırmaya niyetleri olmadığını belirterek, “İlaç ihtiyacının % 60’ını yerli üretimle karşılamayı hedefliyoruz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu’na (BTYK) başkanlık etti. Toplantının gündeminin “Ulusal yenilik sistemi ve medikal biyoteknoloji” olduğunu belirten Erdoğan, ilaç sektörünü yüksek katma değerli ürün üreten rekabetçi bir yapıya kavuşturmayı hedeflediklerini dile getirdi. Erdoğan, “Bunun için de yurtiçi tıbbi cihaz ve malzeme ihtiyacının yüzde 20’sini, yurtiçi ilaç ihtiyacının ise yüzde 60’ını yerli üretimle karşılamayı hedefliyoruz” diye konuştu. “Bilim ve teknoloji alanında treni kaçırmaya asla niyetimiz yok” ifadelerini kullanan Erdoğan, “12 yıl öncesinin Türkiyesi değiliz. Bilim ve teknoloji alanında da tarihi bir atılım içindeyiz” dedi. 2000’de 3.4 milyar lira olan Ar-Ge harcamalarının 2012’de 13 milyarın üzerine çıktığını belirten Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “Bunun GSYİH’ya oranı 2000’de yüzde 0.48 iken, 2012’de 0.92’ye yükseldi. Yeterli mi, değil. Özel sektörün Ar-Ge harcaması da 5 kat arttı.” 

YENİLENEBİLİR PAYI % 30’A ÇIKACAK
Erdoğan, 2023 yılında elektrik üretimi içinde yenilenebilir enerjinin payının en az yüzde 30’a çıkarılmasını hedeflediklerini kaydetti. Bilim ve teknolojiye desteklerle ilgili de konuşan Erdoğan, “Geçtiğimiz dönemde binin üzerinde okula 6 milyon liralık destek verdik. Öğrencilerin tamamı için fırsat eşitliği sağlayan bir altyapı kurarak dersleri video ortamına yaymak suretiyle öğrencilere sunduk. Girişimcilik ve yenilikçilik, eko sistemin etkinleştirilmesi başlığı altında aldığımız kararları uygulamalarının neticelerini elde etmeye başladık. Girişimcilere yönelik yeni destek programlarına, genç nesile girişimcilik ruhunu aşılayacak ders programlarından akademisyenlerimizin girişimci faaliyetlerini teşvike kadar birçok çalışmayı hayata geçirdik. Öyle ki artık ülkemiz sadece Türk girişimci ve yatırımcılar için değil, yabancılar için bile cazibe merkezi haline gelmeye başladı. Teknoparkların kurulması, geliştirilmesi için TÜBİTAK kararıyla üniversite başına yeni rakamla 1 milyon, eskisiyle 1 trilyon destek sağlıyoruz” diye konuştu.

159 AR-GE MERKEZİ BELGESİ VERDİK
BilimSanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ar-Ge merkezi kurmak için gerekli olan personel sayısının 30’a düşürüldüğünü belirterek, “Şu an bakanlık olarak 159 firmamıza Ar-Ge merkezi kurma belgesi verdik. Bu değişiklikle de Ar-Ge merkezi sayısının önümüzdeki dönemde katlanarak büyüyeceğini ümit ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hormon Preparatlarının reçetesiz satışı hakkında

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na gelen yazı ile, Son zamanlarda bazı hormon ilaçlarının eczanelerden reçetesiz olarak...

Kapat