Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Ocak 2014, Cuma 10:00

İlaçta büyük ihale tartışması

Bulunamayan ilaçlar konusu gözleri Sağlık Bakanlığı’na çevirdi. Bakanlık ilaç ithalinde söz sahibi olacak. TEB ise karara tepkili. İstanbul Eczacı Odası’nın geçtiğimiz hafta yaptığı “Türkiye’de şu anda 471 ilaç bulunamıyor” açıklaması, gözleri ilaç sektörü yöneticileri ve Sağlık Bakanlığı’na çevirdi.
Mevcut uygulamada ithalatta sorumlu tek kurum olan Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) ise asıl sorunun, Bakanlığın ilaç kararnamesindeki fiyatlara uymamasından kaynaklandığını söyledi. Taraf’ta yer alan habere göre; İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör ilaç dağıtım işine yeni ortakların dahil edilmesinin eczaneleri tamamiyle bypass edeceğini ve sadece bir kısım yeni zenginler oluşturmaya yarayacağını belirterek şöyle konuştu: “Asıl mesele eczacılarla Bakanlık arasında imzalanan ilaç fiyat kararnamesine Bakanlığın uymaması. Mevcut kararnameye göre Euro’nun fiyatında yüzde 10 artış ya da düşüş olduğu takdirde ilaç fiyatlarında da o oranda zam ya da indirim yapılması gerekiyor. Bakanlık Euro’nun fiyatının düşmesi üzerine ilaç fiyatlarında iki kez indirime gitti ancak Euro’nun yüzde 10’un üzerindeki artışları karşısında hiçbir adım atmadı” dedi.

600 MİLYARLIK EKONOMİ

Taraf’a konuşan bir Sağlık Bakanlığı yetkilisi ise TEB’in yurtdışından ilaç alımında tekel olduğunu ve bu nedenle yeni uygulamaya karşı çıktığını savunarak şunları söyledi: “Türkiye’de 10 bine yakın ruhsatlı ilaç var. Bunların yüzde 80’inin fiyatı 50 lira ve altında. Dolayısıyla fiyattan ötürü sıkıntı yaşanacaksa bu ilaçlarda da sıkıntı yaşanması gerekirdi. İlaçlara ulaşmanın bir yolu da yurtdışından ilaç temini. Bu da şimdiye kadar TEB vasıtasıyla yapılıyordu. Yani TEB’in yurtdışından getirdiği senelik 600 milyar lira tutarında bir ilaç ekonomisinden bahsediyoruz, yaklaşık yüzde 10 gelirleri var. Dolayısıyla bunu kaybetmek istemiyorlar. Artık tek yetkili TEB olmayacak. Ecza deposu ruhsatı almış firmalar da kurumumuza başvurarak yetki alabilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Cilt kanseri en hızlı artan kanser türü

2012 yılında ülkede toplam 57 bin kanser vakasının yaşandığı ve cilt kanserinin her yıl ortalama yüzde 6 oranında artarak en hızlı...

Kapat