Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Eylül 2013, Pazartesi 10:16

İlaçlı stenti devlet öder

Yargıtay, İlaçlı stent ücretinin SGK tarafından ödenmesi gerektiği yönünde bir karara imza attı. Dava, tedavide kullanılan ilaç salınımlı stent bedelinin tahsili için Antalya 2. İş Mahkemesi’nde Mükremin Gürlak tarafından açılan davayı mahkemenin reddetmesi üzerine başladı. Dosyanın gittiği Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, devletin ilaçlı stent bedelini ödemesine karar verdi.

“İlaçlı stent hasta açısından tıbben gerekli olduğu esastır” diyen Yargıtay, ulusal ve uluslararası bilimsel makalelerin ve kardiyoloji uzmanlarının, ‘en iyi yöntemin ilaç salınımlı stent olduğu’, yönündeki olumlu görüşleri bulunduğunun da altını çizdi. Habertürk’ün haberine göre; Kararda, şu değerlendirmede bunulundu; insan yaşamının kutsallığı ve temel insan haklarından olan, yaşama ve sosyal güvenlik hakkının özüne dokunacak sınırlamalar getirilemeyeceği yönündeki ilkeler göz önüne alındığında; ilaç salınımlı stentle sınırlı olarak uyuşmazlığın, hekim tercihine üstünlük tanınarak giderilip tedavide kullanılması tedavide kullanılması durumunda, ilaç salınımlı stentin, hasta açısından tıbben gerekli olduğu esas alınarak sonuca gidilmesi gerekirken; mahkemece, bu yönler gözetilmeksizin karar verilmiş olması isabetsiz bulunmuştur.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanser tedavisi için önemli işbirliği

Dokuz Eylül Üniversitesi Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'yle kanser için işbirliği başlattı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Onkoloji Enstitüsü, dünyanın en...

Kapat