Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Aralık 2011, Perşembe 16:51

İlaca erişim probleminde çözümün şekli netleşiyor

NTV’nin haberinde, hükümetin yaşanan ilaç krizine çözüm olarak kanser dahil bir çok önemli hastalığın ilaçlarına yönelik ıskonto oranından vazgeçtiği belirtiliyor. Haberde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, ilaç hammaddesine uygulanan KDV oranlarının da değişeceğini duyurduğu ifade ediliyor.

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Bakan Çelik,

“Şu anda özellikle kalp, kanser, şeker, insülin diyabet gibi benzer gerçekten kritik hastalarımıza dönük ilaçların bir krize dönüşmemesi sorun oluşturmaması için, yaklaşık 350 ilaçla ilgili ıskontoların kaldırılması veya fiyatlarının arttırılması şeklinde bir değerlendirmemizi sonlandırma noktasına gelmiş bulunuyoruz”

dedi.

NTV’ye göre Bakan Çelik aynı zamanda, 1-2 gün içinde sorunun çözüleceğini ve ayrıca KDV oranlarında da değişikliğe gidileceğini söyledi.

Şu an hammadde ihtiyacının %80’inden fazlasını yurt dışından ithal etmekte olan yerli ilaç üreticileri bu ithal ürünler nedeniyle %18 KDV ödüyorlar. İlaç’taki KDV oranının %8 oranında kalırken hammade için %18 KDV ödeyen firmalar aradaki fark nedeniyle kayıp yaşıyor. Hammaddeler için KDV oranının da %8’e düşürülmesi ile bu kaybın önüne geçilmesi hedefleniyor.

NTV’nin haberinde Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da çözüm için umutlu konuştuğu belirtiliyor:

“Bu sefer de ben sorunun bu görüşmeler sonucunda aşılacağına inanıyorum. Önemli olan vatandaşımızın ihityacı olan ilacı kendisine ulaştırmaktır.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
SGK: Bir hafta içinde kritik ilaçlarla ilgili bir sonuç alınacak

Kamu kurum iskontolarının artırılması sonrasında ilaç sıkıntısının giderilebilmesi için bürokratlar, sektör temsilcileriyle biraraya geliyor.

Kapat