Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Aralık 2008, Çarşamba 17:20

İlaca çift takip sistemi geliyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “TBMM Uyuşturucu Başta Olmak Üzere Madde Bağımlılığı ve Kaçakçılığı Sorunlarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu”na yaptığı bilgilendirme toplantısı, ulusal medyada “İlaçta çift barkod sistemine geçiliyor” şeklinde yer almıştı. Geçen Ekim ayı sonunda yapılan toplantıda Dünya Sağlık Örgütü’nün, madde bağımlılığı tanımına alkol ve sigarayı da eklediğini hatırlatan Bakan Akdağ, bağımlılık yapıcı maddelerle ilgili bir “Ülke Programı” hazırlamakta olduklarını da ifade etmişti.

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç, Bakan Akdağ’ın ifadesinin basın-yayın organlarında yanlış yorumlandığını belirterek, “Bakanlık 2009 yılı başında kare barkod uygulamasına geçerek İlaç Takip Sistemi’ni başlatırken, uyuşturucu kapsamındaki ilaçlar için de ikinci bir takip sistemini devreye sokup madde bağımlılığı ve yolsuzlukların önüne geçmeyi hedefliyor. Bunu çift barkod sistemi şeklinde tanımlamak yerine, çift takip sistemi olarak nitelendirmek daha doğru olacak” dedi.

Çift takip sistemi kapsamında tüm ilaç kutularına farklı birer sıralama numarası konulacağını bildiren Tokaç, eczanelerden vatandaşa ilaç verilirken bakanlığın merkez bilgisayarından alınacak ve ilacın sisteme kayıtlı olup olmadığını veya daha önce satılıp satılmadığının sorgulanacağı provizyonun takibin ilk aşamasını oluşturacağını kaydetti.Böylece sahte, çalıntı veya miadı geçmiş ilaçlar satılamayacağı gibi ilaçlar mükerrer olarak kamuya fatura edilemeyecek. Uyuşturucu madde içeren ilaçların ikinci bir provizyon daha gerektireceğini belirten Tokaç, reçete takibiyle uyuşturucu içeren ilaçların farklı hekim reçeteleriyle farklı eczanelerden mükerrer alımının önleneceğini, ayrıca çalıntı kırmızı/yeşil reçetelerin işleme alınmamasının sağlanacağını da bildirdi.

Özellikle uyuşturucu madde içeren ilaçların kontrolünü güçlendirmesi hedeflenen çift takip sistemi, gelecek yıl itibariyle uygulamaya konulacak.

Bağımlılıkla mücadele sürüyor

  • 2006 yılında 171 bin, 2007 yılında 208 bin, 2008’in ilk altı ayında da 106 bin kişiye madde bağımlılığına ilişkin bilinçlendirici eğitim verildi.
  • Madde bağımlılarının tedavi edildiği merkezlerin sayısı 12’ye, bu merkezlerdeki yatak sayısı da 493’e çıkarıldı.
  • 2007 yılında iki bin 492 kişi yatarak tedavi edilirken, 38 bin kişi de ayakta tedavi için bu merkezlere başvurdu.
  • Sigara satışı son üç ayda, yurt çapında yüzde beş oranında azaldı.
  • Bağımlılık yapıcı maddelerle ilgili ayrıntılı bir “Ülke Programı” ayrıca hazırlanıyor.

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yetim ilaçlara iki yeni kılavuz

Avrupa Komisyonu genellikle nadir görülen hastalıkların tedavisinde kullanılan yetim ilaçlar için iki yeni kılavuz yayımladı.

Kapat