Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Ocak 2014, Salı 09:21

İlaç Takip Sistemi cepte hizmet vermeye başladı

İlaç Takip Sistemi’nin mobil uygulaması ”İTS Mobil” akıllı cep telefonları üzerinden hizmet vermeye başladı.

İlaç Takip Sistemi artık akıllı cep telefonları üzerinden de hizmet vermeye başladı.

Halk sağlığını korumak, sahte ilacın önüne geçebilmek, Türkiye’deki her ilacın takibini yapabilmek için Sağlık Bakanlığı’nca kullanılan ”İlaç Takip Sistemi’’nin mobil uygulamasına artık vatandaşlar da  cep telefonları üzerinden ulaşabilecek.

Tiga Bilişim tarafından geliştirilen uygulama ile vatandaş ilaç kutularının üzerindeki karekodu akıllı cep telefonlarına okutarak ya da elle sorgulayarak satın aldığı  ilacın durumu hakkında bilgi edinebilecek.

Böylelikle vatandaş sahte, piyasadan toplatılmış veya son kullanma tarihi geçmiş ilaçlardan haberdar olacak ve ilacın Sağlık Bakanlığı’nda kayıtlı olup olmadığı bilgisine istediği an ulaşabilecek.

-İlaç hakkında toplatma kararı olup olmadığı öğrenilebilecek-

Zararlı madde, yan etkisi tespiti gibi nedenlerle piyasadan  toplatılma kararı olan ilaçların bilgisine de hastalar İTS mobil üzerinden ulaşabilecek.

Uygulama ile ilaçların son kullanma tarihi bilgisine kolayca ulaşılabilecek. Bu sayede günü geçmiş ilaç kullanımından dolayı oluşabilecek muhtemel sıkıntıların önüne geçilebilecek.

-İnternet üzerinden de ilaçlar sorgulanabilecek-

Akıllı telefonu olmayan hastalar da internet üzerinden  aynı sorgulamaları yapabilecek. Buna göre, ” http://itsportal.saglik.gov.tr/index.php?run=qrcode&w=0&mp=72,69 ” linkinden hastalar kolayca ilaç bilgilerine ulaşabilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Servier ilaç Clovis Onkoloji ile işbirliği yapacak

Servier’den yapılan açıklamada, Amerikan biyofarmasötik ilaç şirketi Clovis ile lucitanib’in klinik gelişimi için bir işbirliği anlaşması imzalandığı belirtildi. Oral alınan...

Kapat