Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Ocak 2014, Pazartesi 13:45

Servier ilaç Clovis Onkoloji ile işbirliği yapacak

Servier’den yapılan açıklamada, Amerikan biyofarmasötik ilaç şirketi Clovis ile lucitanib’in klinik gelişimi için bir işbirliği anlaşması imzalandığı belirtildi.

Oral alınan Lucitanib , Fibroblast büyüme faktör reseptörü 1-2 (FGFR) ve vasküler endotelyal  büyüme faktör reseptörlerinin 1-3 (VEGFR 1-3)  tirozin kinaz aktivitesinin dual selektif inhibitörüdür.

Clovis Onkokoji Yönetim Kurulu Başkanı Patrick j. Mahaffy, klinik geliştirme programını lucitanib’i de içerecek şekilde genişletmiş olmaktan duydukları memnuniyetin altını çizerek, “Lucitanib, Faz I/II  çalışmalarda FGF-aberrant göğüs kanserli hastalar kadar diğer angiogenez duyarlı tümörlerde olumlu etkisini kanıtlamış bir ilaç” dedi.

Servier Ar-Ge Başkanı Dr. Emmanuel Canet, Clovis’in lucitanib’i geliştirme kararının, ilacın uluslararası alanda güçlü bir klinik değerlendirme alanı elde etmesi açısından  önemli bir fırsat olduğunu ifade etti.

Devam eden faz I/II  klinik çalışmalarda  Lucitanib, FGF aberant göğüs kanserli hastalarda birden fazla olumlu sonuç verdi. Ayrıca renal hücre ve tiroit kanseri gibi genellikle VEGFR inhibitörüne duyarlı tümörlerde de olumlu sonuçları gözlemlendi.

Lucitanib’in Faz II monoterapiçalışmaları başarı ile tamamlandıktan sonra , Servier ve Clovis lucitanib ile tedeviye dirençli meme kanserinde monoterapi ve /veya östrojen antagonisti ile kombinasyonunda çalışmalara devam edecektir.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Lepra tarihe karışacak

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünya genelinde her yıl 200 binin üzerinde yeni lepra vakası tedaviye alınırken, Türkiye'de ise 1980'li...

Kapat