Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Aralık 2011, Perşembe 17:12

İlaç harcamalarını kontrol altına almaya çalışan Hükümet 3+1 uygulamasına geçiyor

Hürriyet’in haberinde, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün (15.12.2011) görüşülecek olan yasa tasarısı ile ilaç tüketiminin azaltılmasının planlandığı ifade ediliyor.

Buna göre sadece devlet hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastanelerinin yazdığı reçetelerden alınan 3 liralık katkı payı, aile hekimleri ve aile sağlığı merkezlerinin yazdığı reçetelerden de alınacak. Haberde bürokratların, reçete sayısının geçen yıla göre %13 oranında arttığını belirtirken, reçetelerin %46’sını aile hekimlerinin yazdığına dikkat çektikleri belirtiliyor. Habere göre bürokratlar ayrıca, ilaç giderlerinin %40’ının da yine aile hekimlerinin yazdığı reçetelerden kaynaklandığını vurguluyorlar.

Yeni düzenleme ile aile hekimlerinin yazdığı reçetelerden artık 3 lira alınması planlanıyor. Tasarıda hastaların, 3 kutuyu geçen her bir ilaç için ayrıca 1 lira ödemesi de yer alıyor. Ayrıca tasarı, reçeteye yazılan ilaç sayısını 4 ile sınırlıyor. Haberde, daha önce uygulanan ancak Danıştay tarafından iptal edilen bu düzenlemenin ilaç israfının önlenmesinde büyük önem taşıdığı vurgulanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaca erişim probleminde çözümün şekli netleşiyor

Bazı ilaçlara yönelik ıskonto oranından vazgeçiliyor ve ilaç hammaddesine uygulanan %18 KDV oranının %8 oranına çekilmesi planlanıyor.

Kapat