Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Haziran 2014, Cuma 09:48

İlaç firmalarına 7 yıl garanti verilebilecek

Dünyanın en büyük biyoteknoloji fuarı olarak kabul edilen Bio International Convention’a (BIO TECH) Türk heyeti çıkarma yaptı. ABD’nin San Diago şehrinde açılan fuara, Başbakanlık Yatırım Ajansı koordinasyonunda Türkiye’den 14’ü kamu, 20’si özel sektör olmak üzere toplam 34 kurum ve kuruluş katıldı. Türkiye’nin en büyük ilaç firmalarının da bulunduğu standı açan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, gazetecilerle yaptığı sohbette, ilaç firmalarının Türkiye’ye yatırım yapıp teknoloji transferi sağlamaları için yeni bir model üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Yılmaz, kamunun ilaç sektöründe en büyük alıcı olduğunu belirterek, yatırım yapan firmalara 7 yıla kadar alım garantisi verebileceklerini söyledi. Bu modelde ilk adımın kan plazması ilaçları için atıldığını açıklayan Yılmaz, firmalara “Gelin Türkiye’ye yatırım yapın” çağrısında bulundu. 

Sabah’ta yer alan habere göre; Yılmaz, Türkiye’nin 2002’de Ar-Ge çalışmalarına GSMH’nin binde 53’ü seviyesinde pay ayırdığını, bu rakamın bugün 7 kat artarak 92’lere kadar çıktığını anlattı. Bakan Yılmaz, aynı sürede araştırmacı sayısında da benzer bir yükseliş görüldüğünün altını çizdi. Türkiye’nin kalkınma stratejisini “Ucuz emekle değil, bilgi teknolojisiyle rekabet. Başka çaremiz yok” olarak açıklayan Yılmaz, bunun için de Ar-Ge’ye büyük önem verilmesi gerektiğini bildirdi. 

Yılmaz, Türkiye’nin yıllık 8 milyar dolarlık ilaç aldığını hatırlatarak şunları söyledi: “Kamunun alım gücünü kullanarak, ilaçta yerli üretim ve teknoloji transferini desteklemek istiyoruz. İlk adımı kan plazmasından üretilen ilaçlarda atacağız.” Yılmaz, kan plazması ilaçlarının ithallatının SGK’ya yıllık faturasının 600 milyon dolar olduğunu söyledi.

İlaç sektöründe Türkiye’ye yatırım çekmek için “çok yıllık alım” formülü üzerinde durduklarını belirten Bakan Yılmaz, şu bilgileri verdi: “Çok yıllık alım, tablet bilgisayarlarda olduğu gibi ilaçta da konuştuğumuz bir konu. Bu sayede yatırımları fizibl hale getireceğiz. Mevzuat, alım süresini 7 yıla kadar çıkarmaya müsait. Projeye Kızılay’ı da dahil etmek istiyoruz. Kan plazması ilaçlarının Türkiye’de üretimi için büyük talep var. Düzenlediğimiz toplantıya yerliyabancı 21 aday katıldı. 11’i de yazılı teklif verdi.”

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı, Türkiye’nin ilk 4 ayda 5.2 milyar dolarlık doğrudan yatırım aldığını belirtti. “Sıfırdan yatırımlarda Avrupa 4’üncüsüyüz” diyen Aycı, yüksek teknoloji ve katma değerli üretime geçmek için çalıştıklarını, önümüzdeki dönemde bunun için bazı adımlar atacaklarını bildirdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
DSÖ Ebola salgını için toplantı yapacak

Dünya Sağlık Örgütü, Batı Afrika'daki Ebola salgınının yayılmaması için önlem planlarını ele almak üzere Gana'da 11 ülkenin sağlık bakanının katılacağı...

Kapat