Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Haziran 2014, Perşembe 17:19

DSÖ Ebola salgını için toplantı yapacak

Dünya Sağlık Örgütü, Batı Afrika’daki Ebola salgınının yayılmaması için önlem planlarını ele almak üzere Gana’da 11 ülkenin sağlık bakanının katılacağı bir toplantı düzenleyecek.

Dünya Sağlık Örgütü, (DSÖ), Batı Afrika’daki Ebola salgınının yayılmaması için önlem planlarını ele almak üzere Gana’da 11 ülkenin sağlık bakanının katılacağı bir toplantı düzenleyecek.

DSÖ, Ebola virüsünden ölenlerin sayısının Gine, Liberya ve Sierra Leone’de artması göz önüne alındığında durumun endişe verici olduğunu vurguladı.

Örgütün Afrika sorumlusu Dr. Luis Sambo, virüsün komşu ülkelerde yayılmasının endişe verdiğini ancak dünyanın başka bölgelerine yayılma ihtimalinin sıkı önlemlerin alınması gerektiğini gösterdiğini belirtti. 

Sambo, bunun belirli bir ülkeye özgü bir salgın olmadığına dikkati çekerek mücadele için hükümetlerin kararlı eylemlerinin gerektiğini ifade etti. 

Mücadelede iş birliği ve şüpheli vakalar konusunda bilgi paylaşımının önemine işaret eden Sambo, krizin birlikte çözülebilmesi ve ülkeler arasındaki iş birliğinin artırılmasını sağlamak için 2-3 Temmuz’da Gana’nın başkenti Akra’da sağlık bakanları ve sağlık yetkililerinin bir araya geleceğini vurguladı.

DSÖ, sene başından bu yana Gine, Liberya ve Sierra Leone’de 635 vakadan 399’unun yaşamını yitirdiğini açıkladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Onkoloji’de son gelişmeler ASCO’da anlatıldı

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği’nin desteği ile ASCO Kongresi sonrasında, Türkiye’nin önde gelen hekimlerinin buluştuğu ve onkolojide en önemli gelişmelerin değerlendirileceği...

Kapat