Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Mayıs 2014, Çarşamba 10:44

HİV aşısının denemelerine başlanıyor

Rusya Sağlık bakanı Veronika Skvorsova Doğu Avrupa ve Merkezi Asya’da HİV hastalığı ve AİDS’le savaş sorunlarının ele alındığı 4. Konferansta konuşurken Rusya’da HİV aşısının daha bu yıl geliştirileceğini belirtti.

Sözlerine göre, bu yılın sonlarında kliniklerde HİV aşısının denemelerine başlanacak.

Efektif HİV ilacı şimdilik olmadığı için bu çalışmaların tababet için son derecede büyük bir önemi var.

Rus uzmanlar son on yılda yabancı meslektaşlarıyla birlikte HİV hastalığıyla savaşa büyük bir önem vererek bu yolda çok gayret gösteriyor. Ancak HİV aşısının geliştirilmesi, sürekli çalışmaların sadece başlangıcıdır. Çünkü aşının bir sıra testleri yapıldıktan sonra insan üzerindeki deneylerine başlanabilir. Bu, çok vakit alan çalışmalardır. Ama her şeye rağmen Rusya uzmanlarının çabalarıyla HİV aşısının geliştirilmesi,çarpıcı bir başarıdır. HİV’liler Derneği başkanı Vladimir Mayanovskiy, aşı efektif ve üretiminin finansmanı yeterince büyük olursa, tedaviye muhtaç olanlar bu ilacı umulduğundan çok daha çabuk alacaklar, dedi ve şöyle konuştu:

Bir zaman önce Rusya devletbaşkanının kararı gereğince aşının geliştirilmesine yönelik araştırmalara ve üretimine gereken bütçe ödenekleri ayrıldı. Aşının geliştirilmesinden üretimine başlanmasına kadar çok vakit geçiyor. . Ama buna yönelik çabaların daha basit bir yolu var. Bu yol izlenirse 3 yıl içinde aşının elde edilmesi olasıdır. Rusya’da HİV aşısının üretimine başlanması, son derecede sevindirici bir olay olur.

Rusya’da HİV aşısının geliştirilmesine yönelik aktif çalışmalar 1994-te, yani Batıda olduğundan daha sonra başladı. Ama bu çok ciddi soruna çözümü asıl Rusya’nın diğer ülkelerden önce geliştireceği, pek muhtemeldir.


SİZ DE YORUM YAPIN