Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Mayıs 2014, Çarşamba 10:35

Pfizer’ın genişleme girişimi tartışma yarattı

Pfizer’in AstraZeneca’yı devralması halinde araştırma ve istihdamı koruma taahhütleri “muğlak ve yetersiz” bulundu. Şirket, İngiltere’nin kuzey-batısında araştırma ve istihdamı beş yıl koruma taahhütünde bulunmuştu.

Pfizer anlaşmaya varılırsa, AstraZeneca’nın Cambridge’deki yeni araştırma merkezini tamamlamak, Macclesfield’deki fabrikayı korumak ve araştırma personelinin beşte birini İngiltere’de tutmak için beş yıllık taahhüt verdi.

Pfizer Başkanı Ian Read’in bazı özel patentlerinin kısa vadede dolması nedeniyle AstraZeneca’nın gelirlerinin keskin düşüş içine gireceği ve Pfizer’in finansal gücü olmadan İngiliz şirketinin araştırma potansiyelini gerçekleştirmesinin mümkün olmayabileceğini söylemesi bekleniyor.

Pzifer’ın geçmiş uygulamaları

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü başkanı Anders Hamsten ise, Pfizer’ın ülkesinde bir “berbat bir öyküsü” olduğunu söyledi.2000 ve 2009 yılları arasında Pfizer, Amerika Birleşik Devletleri’nde üç büyük şirketin yanı sıra bir dizi küçük şirket aldı. Ardından çok sayıda araştırma sitesi kapatıldı. Ayrıca 2011 yılında İngiltere’nin Sandwich kentindeki araştırma merkezini sattı ve 1.500 kişi işsiz kaldı.

AstraZenaca’nın geleceği

İronik olarak, AstraZeneca’nın araştırma bütçesindeki kesintiler üzerinde endişeler kesintileri daha olası hale getirebilir. Satışa direnç AstraZeneca’nın hisse fiyatını artırdı. Devralma yolunda giderse, Pfizer harcamasını İngiltere’de planlanandan daha derin kesintiler yaparak telafi etmek zorunda kalabilir.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Aile hekimleri nöbet tutma zorunluluğuna uymadı

Aile hekimleri, kamu hastaneleri acillerinde ve 112 istasyonlarında 8 saat nöbet tutma zorunluluğuna uymadı. Aile hekimlerinin yüzde 90'ının nöbete gitmediği...

Kapat