Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Temmuz 2013, Pazartesi 10:56

Hipertermini, kanser hastaları için umut!

Türk asıllı Alman bilim adamı Hüseyin Şahinbaş, dünyada kanser tedavisinin 4. unsuru olarak kabul edilen hiperterminin (ısı tedavisi), kanser hastaları için umut olacağını söyledi. Şahinbaş, tedavinin, klasik kanser tedavisine oranla 2 ile 5 kat daha iyi sonuç elde edilmesini sağladığını ifade etti.

Dr. Hüseyin Şahinbaş, Bursalı meslektaşı Doç. Dr. Mutlu Demiray ile hipertermide gelinen son noktayı anlattı. Isı tedavisinin yüzyıllarca kullanılan bir yöntem olmasına karşın, kanser tedavisindeki yerinin kısa bir süre öncesine kadar anlaşılmadığını dile getiren Dr. Şahinbaş, yöntemin son yıllarda ABD, Kanada, Japonya, Almanya, İngiltere, Güney Kore gibi ülkelerde kanser tedavisinde yaygın olarak kullanıldığını kaydetti.

YAN ETKİLERİ AZALTIYOR

Tedavinin, Türkiye’de ilk defa Bursa’da uygulanacağına dikkat çeken Şahinbaş, Hiperterminin hem yaşam oranlarını yükselttiğini hem de kanser tedavisinin ayrılmaz parçaları olan kemoterapi ve radyoterapi kaynaklı yan etkileri azalttığını anlattı. Şahinbaş, şu bilgileri verdi: “Güvenli radyofrekans dalgaları ile tümör dokusunun spesif olarak ısıtılması, tedavi süresinde iyi sonuçlar alınmasını sağlıyor. Kanser dokusunun karakteristik özelliği olan anormal damarlı yapı, ısı etkisiyle normal dokudan farklı tepki vermesine, daha çok ısınmasına, bu da kemoterapi ve radyoterapinin kanser dokusu üzerinde daha yıkıcı hasarlar bırakmasını sağlıyor.”

EN ÖNEMLİ SİLAHLARDAN BİRİ OLACAK

Dünya üniversiteleri ve kanser tedavi merkezlerinden örnekler veren Şahinbaş, şöyle devam etti: “Almanya’da hipertemi kanser tedavilerinde ayrılmaz bir parça haline geldi. Isının gücü, kanser dokusunda geri dönüşü olmayan bir tahribata ve tedavi etkinliğine imkan sağlıyor. Alman Hipertemi Derneği, bu tedavi yönteminin önümüzdeki yıllarda tüm dünyada modern kanser tedavisinin en önemli silahlarından biri olacağını söylemişti.”

GELECEK YILLARIN SEYRİNİ BELİRLEYECEK

Hipertemi ile 3 yıl önce tanıştığını ifade eden Tıbbi Onkolog Doç. Dr. Mutlu Demiray ise şunları söyledi: “Kanserin başlangıç sürecinden itibaren etkili olan pek çok faktör var. Isının metabolizmada tetiklediği en önemli mekanizma bağışıklık sistemi, doğal savunmanın da devreye girdiği bu tedavi protokolü, kanser tedavisinde gelecek yılların seyrini de belirleyecek.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
HPV virüsüyle gırtlak kanserinde artış

HPV birçok farklı türe sahip bir virüs. Bunlardan biri ağız ve gırtlak kanserine neden oluyor. Doktorlar bu vakaların da özellikle...

Kapat