Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Temmuz 2013, Pazartesi 10:24

HPV virüsüyle gırtlak kanserinde artış

HPV birçok farklı türe sahip bir virüs. Bunlardan biri ağız ve gırtlak kanserine neden oluyor. Doktorlar bu vakaların da özellikle gelişmiş ülkelerde hızla arttığına dikkati çekiyor.

Doktor Mümtaz Khan, Cleveland Kliniği’nde uzman: “Amerika’da 20 milyon kişide HPV virüsü var. Ama bunların sadece bir kısmında orafarinks kanserine yol açan HPV16 virüsüne rastlıyoruz.”

Voice of America’nın haberine göre; ancak Doktor Khan, yine de HPV16 vakalarının gözardı edilemeyecek kadar arttığını söylüyor: “Son 20 yılda HPV virüsüne bağlı orafarinks kanser vakalarında büyük bir artış oldu. HPV’ye bağlı bademcik kanserlerinin oranı 1980’lerde %28’di. Şimdiyse bu oran %68 ila %80 arasında.”

Ağız kanserini önceden teşhis edecek bir yöntem henüz yok. Ancak Doktor Khan’a göre, bazı unsurları gözden kaçırmamak gerekiyor:  “Ağızda oluşan anormalliklere dikkat edilmeli. Boyunda oluşan bir kitle veya ağızda oluşan bir uçuk, ses değişikliği, yutkunma zorlukları uzun süre geçmiyorsa doktora gitmek gerekir.”

Doktor Khan, bu tür kanserin tedavisinin mümkün olduğunu söylüyor. HPV aşısıyla da özellikle HPV16 virüsünün yayılması engellenebiliyor. Doktor Khan, hala tartışmalı olan bu aşının yaygın şekilde kullanılmasıyla HPV’ye bağlı ağız kanserlerinin de azalacağını söylüyor.

Bu arada Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü araştırmacıları, HPV virüsünü erken teşhis edecek bir yöntem üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Ancak uzmanlar bu yöntemin ne zaman geliştirilebileceğini henüz bilmiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kök hücre, tedavisi olmayan hastalıklara umut oldu

Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÖGEM) Müdürü Prof. Dr. Erdal Karaöz, kök hücre ve...

Kapat