Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Mayıs 2011, Çarşamba 13:34

Hipertansiyon derbisi İnönü Stadyumu’nda oynandı

Türk Kardiyoloji Derneği, ünlü sporcuların desteği ile 17 Mayıs 2011 Salı günü İnönü Stadyumu’nda düzenlediği basın toplantısı ve spor etkinliğinde sinsi düşman hipertansiyona dikkat çekti. TKD bu etkinlikle, hareketli yaşamın tansiyonun kontrol altına alınmasında önemli bir etken olduğunun altını çizdi.

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) tarafından ve Novartis’in desteğiyle gerçekleştirilen basın toplantısında Prof. Dr. Oktay Ergene, Prof. Dr. Sıddık Ülgen ve Prof. Dr. Hakan Karpuz, Ülkemizde her 3 yetişkinden biri hipertansiyon hastası olduğuna vurgu yaparak, Türkiye’de 16 milyon, dünyada 1,5 milyar insanın tansiyonu normal değerlerin üstünde olduğunu söyledi. Her yıl 7 milyona yakın kişi hipertansiyon nedeni ile hayatını yitiriyor.

Hipertansiyon derbisi

Her yaşta görülebilen ve belirti vermeden ortaya çıkan Hipertansiyon hastalığı, kontrol altına alınmazsa; kalp hastalığı, kalp yetersizliği, felç, boyun ve bacak damarlarında tıkanma, böbrek hastalığı, görme kaybı gibi kimi zaman geri dönüşü olmayan sorunlar ortaya çıkabiliyor. Dünya çapında ilerleyen bir sağlık problemi haline gelen hipertansiyonun teşhisinde düzenli kan basıncı (tansiyon) ölçümünün öneminin vurgulanması amacıyla 2011 yılı Dünya Hipertansiyon günü kampanyası sloganı "Kan Basıncı Değerini Bil, İdealini Hedefle" olarak belirlendi. Hipertansiyon derbisinde oyuncular, "Kan Basıncı Değerini Bil, İdealini Hedefle" sloganının yazılı olduğu bir pankart ile sahaya çıktı. Müsabaka öncesinde kampanyaya destek olmak için İnönü Stadı’na gelen FİFA Kokartlı Eski Hakem ve Eski futbolcu, yorumcu Erman Toroğlu’nun da tansiyonu ölçüldü. Tansiyonu 13-8 olan Toroğlu için, Prof. Dr. Oktay Ergene, Erman Hoca’nın tansiyonunun yaşına göre normal olduğunu söyledi.

Bu yıl Dünya Hipertansiyon Günü nedeni ile fiziksel aktivite artışı, sebze-meyve ağırlıklı ve tuz oranı düşük sağlıklı beslenme gibi yaşam tarzı değişikliklerinin hipertansiyondan korunmadaki önemli rolünün vurgulanması amaçlanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Roche, “İstanbul Corporate Games” organizasyonunda 2 altın madalya kazandı

"İstanbul Corporate Games" organizasyonunda Roche Türkiye çalışanları, Tenis ve Futbol kategorilerinde Altın Madalya ödüllerinin sahibi oldular.

Kapat