Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Temmuz 2014, Perşembe 10:07

Hepatit C 84 bin dolarlık ilaçla tedavi edilecek

Türkiye’deki 750 bin Hepatit C hastası için umut ışığı doğdu, ancak sadece zenginlere. Çünkü tek hapı bin dolar olan ilacın tedavi etmesi için 84 bin dolar gerekiyor.

Birçok şirketin ilacını bulmak için yıllardır yoğun çaba sarfettiği Hepatit C hastalığıyla ilgili ‘pahalı da’ olsa mutlu sona ulaşıldı. Gilead İlaç tarafından üretilen Sovaldi markalı ilaç Hepatit C’yi tedavi ediyor. Ancak, tedavi sırasında oluşabilecek yan etkileri de minimum seviyeye indiren bu ilacın fiyatı dudak uçuklatan cinsten. Sabah’ta yer alan habere göre; Hapların tanesi bin dolara satışa sunuluyor. Yani tedavinin tamamı için 84 bin doları gözden çıkarmak gerekiyor. Bu rakam yan tedavilerle birlikte 100 bin dolara kadar yükseliyor. Bu durum tüm dünyada hastaları isyan ettirirken ilacın etkinliği çığ gibi büyüyor. 3 milyon hepatit hastasının bulunduğu Amerika’nın, Sovaldi için 268 milyar dolar harcayacağı belirtiliyor. Sigorta ücretlerinde yüzde 8’e varan ek prim talep edildi. İspanya’da 900 bin hastanın 30 bini bekleme listesine alındı. Avustralya’da ise ilaç için devlet desteğinin şart olduğunu belirtiliyor. 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Güçlü hafıza beyindeki “CA3” bölgesine bağlı

Yeni bir araştırmaya göre, beyindeki benzer anılar aynı şekilde biriktiriliyor. Araştırmada, belli bölgedeki beyin yüzeyi daha geniş olan kişilerin geçmişi...

Kapat