Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Eylül 2013, Çarşamba 11:45

Hepatit B, en çok Güneydoğu’da görülüyor

Mardin’de özel bir hastanede görevli enfeksiyon hastalıkları klinik mikrobiyoloji uzmanı Dr. Tunga Barçın, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Hepatit B hastalığının görülme oranının diğer bölgelere göre daha fazla olduğunu söyledi.

Hepatit B hastalığına Güneydoğu’da çok sık rastlandığını belirten Dr. Tunga Barçın, Mardin’de bu oranın yüzde 9,5 olduğunu söyledi. Dr. Barçın, “Dünyada Hepatit B hastalığı çok yaygın olarak görülüyor. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri setrolojik olarak Hepatit B virüsü ile enfekte. Bölgemizde yüksek ve önemli bölgelerden yapılan çeşitli çalışmalarda yüzde 7 ile yüzde 13 arasında Hepatit B’nin sıklığını saptanmış bulunmakta.

Bizim yapmış olduğumuz genel değerlendirmede 2014 yılında Mardin’de düzenlenecek çalıştay için hazırlamış olduğumuz çalışmada yüzde 9,5 olduğunu saptadık. Hepatit B hastalığını biliyoruzki bulaşma yolları kan yolu, cinsel ilişki ile anneden bebeğe geçiyor. Özellikle bölgemizde anneden çocuklara geçiş çok yaygın. Yakın bir zamanda önlem almazsak hastalığın giderek daha da artacağını, bununda hem hastanın mortalite ve morbite yönünden etkileneceğini aynı zamanda da devlet bütçesine de büyük bir maliyeti de beraberinde getirecek. Bu hastalığın tedavisi kronik Hepatit B hastası biliyorsunuzki tedavi etmiyoruz onları, takip ediyoruz.

Ne zamanki bu virüs bu hastaların karaciğerine zarar veriyorsa biz o dönemde hastalara ilaç tedavileri veriyoruz. Halk arasında iğne dediğimiz interferum kullanıyoruz, Artık eskisi gibi değil kronik Hepatit B üzerine çok yoğun ve ciddi çalışmalar var. Her sene yeni ilaçlar üretiliyor. Hepatit B artık tedavisi olmayan bir hastalık değil ama düzenli takip edilmesi gereken bir hastalık” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Lilly Türkiye’den yurtdışına atama

Lilly Medikal Direktörü Suna Avcıl, Türkiye’nin de içinde bulunduğu TMEA – CIS Bölgesi Medikal ve Ruhsatlandırma Kıdemli Direktörü görevine atandığı...

Kapat