Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Mart 2014, Perşembe 09:47

Hekimlere şantajla ilaç yazdırıyorlar

Üç ayda bir aile hekimini değiştirme hakkını koz olarak kullanan bazı hastalar, doktorları sıkıştırıyor

Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimlerinin iş yüküne ilişkin yaptığı araştırma çarpıcı bulgular ortaya koydu. Araştırmaya göre, hastalara üç ayda bir aile hekimi değiştirme hakkı verildiği için hastalar bunu koz olarak kullanmaya başladı. İstediği ilacı veya raporu yazdıramayan vatandaşlar, “başka aile hekimine geçerim” diyerek kendi aile hekimine şantaj uygulamaya başladı. Baktığı hasta sayısı düştüğü için geliri azalan bazı aile hekimlerinin, bu duruma boyun eğdiği öğrenildi. Aile hekimlerinin görüşlerinin de yer aldığı raporda, aile hekimleri “Vatandaşlar bizleri ilaç ve rapor yazmada sekreter gibi kullanmak istiyor. İstedikleri olmadığı zaman da başka bir aile hekimine geçme hakları olduğu için bunu koz olarak kullanıyorlar” diyerek isyan etti. Aile hekimleri, tıpkı hastalara tanınan “hekim seçme özgürlüğü” gibi doktorlara da “hasta çıkartma özgürlüğü” tanınması gerektiğini ifade ettiler.
Bu arada dedektif gibi gebe aradıklarını belirten aile hekimleri, “Gebelik tespitlerinin ilk 3 ayda bildirilmesinin zorunlu olması sıkıntı oluşturuyor. Gebeler bile bazen hamile olduğunu bilmiyor veya saklıyor. Bir gebe izlemi için 3 TL verilip, yapılmadığında 400 TL kesilmemeli” diyerek yaşadıkları sıkıntıyı dile getirdiler.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
IŞİD ilaç girişine izin vermiyor

Rakka kentindeki eczacılardan İsmail Ebu Ahmed, yaptığı açıklamada, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) kontrolündeki Rakka'da ciddi manada ilaç ve tıbbi malzeme...

Kapat