Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Eylül 2013, Çarşamba 10:10

Hayvanlardan bulaşabilecek 320 bin virüsün keşfi bekleniyor

Yeni bir çalışma hayvanlarda dolaşan yüz binlerce bilinmeyen virüs olduğunu gösteriyor. İnsanları enfekte eden çoğu virüs yabani hayat kaynaklı.

Yeni araştırmalar hayvanlarda dolaşan ve keşif bekliyen en az 320.000 virüs olduğunu göstermekte.

HIV, ebola ve grip bunların en bilinen örnekleri. Şimdi, ilk kez , bilimadamları sorunun boyutlarını tahmin edebildiklerini söylüyor. BBC’nin haberine göre; ABD ve Bangladeş’te araştırmacılar bilinen bir hastalık taşıyıcı olan bir yarasa türünü inceledi. Bir çoğu daha önce hiç görülmemiş neredeyse altmış farklı virüs bulundu.

Bilimadamları daha sonra bilinen tüm memeliler için bu rakamdan çıkarımda bulundu. Ve en az üç yüz yirmi bin keşif bekleyen virüsün olduğu sonucuna vardı.

Araştırmacılar bu virüsleri belirlemenin gelecekte salgınları önlemeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bunları tespit etmenin de, insan sağlığı için bir tehdit haline gelebilecek hastalıkların bir adım önünde olmak için çok önemli olacağını söylüyorlar.

Bu projenin de 6 milyar dolardan biraz fazlaya mal olması hesaplanıyor.

Araştırmayı yürüten ekip bunun büyük bir salgının maliyetinin çok altında olduğunu söylüyor.

PREDICT olarak adlandırılan bir ABD projesinde de, bugüne kadar insan ve hayvanların yakın temas içinde yaşadığı alanlarda 240 yeni virüs keşfetti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Gıda takviyesi reklamlarına ağır ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), toplum sağlığını tehdit eden gıda takviyesi reklamlarının engellenmesi için harekete geçti. Bugüne kadar kanallara...

Kapat