Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Eylül 2013, Çarşamba 09:39

Gıda takviyesi reklamlarına ağır ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), toplum sağlığını tehdit eden gıda takviyesi reklamlarının engellenmesi için harekete geçti.

Bugüne kadar kanallara uyguladığı ‘uyarı’ ve ‘para’ cezalarından sonuç alamayan kurul, sorunu kökten çözmek için işbirliği kararı aldı. Sağlık ile Tarım Gıda ve Hayvancılık bakanlıklarının müsteşarlarıyla bir araya gelecek olan RTÜK yöneticilerinin gündeminde radikal yaptırımlar var. Önümüzdeki günlerde yapılması beklenen toplantıda, gıda takviyesi ürünlerinin televizyonlarda ‘her derde deva’ gibi tanıtılmasının yasaklanması ve bazı ürünlerin toplatılması değerlendirilecek.

RTÜK şimdiye kadar gıda takviyelerine yönelik yanıltıcı reklam yapan yayıncılara çok sayıda ceza verdi. Zaman’ın haberine göre; ancak ceza alan kuruluşlar, yayın ihlaline devam etti. İhlali tekrar edenler, kapatılma gibi yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. RTÜK de sorunu aşabilmek için gıda takviyelerinin üretimi, içeriklerinin belirlenmesi gibi konularda yetkili olan Sağlık ve Tarım bakanlıkları ile bir araya gelme kararı aldı. Bir de reklamlarla ilgili rapor hazırladı. Toplantıda gündeme gelecek raporda şu ayrıntılar yer alıyor: Gıda takviyeleri, Tarım Bakanlığı’nın izni ile üretiliyor. Sağlık Bakanlığı ise sağlık beyanlarını inceliyor. Bakanlık, bazı firmaların izin sürecinde mevzuata uyduğunu ancak reklam ve satış aşamasında beyan dışına çıktığını belirtiyor. Ürünlerin pek çok hastalığı tedavi ettiğinden bahsedilip tüketici aldatılıyor. İzleyicinin tecrübe ve bilgi eksiklikleri istismar ediliyor. Bu nedenle yayınların ‘genel sağlık’ kapsamında değerlendirilip mevzuata eklenmesi gerekiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorlar acil servislerde çalışmaktan çekiniyor

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü verilerine göre, hasta hakları birimlerinin hayata geçirildiği 2004 yılında 749 kişi, sağlık uygulamalarına ilişkin şikayet ve...

Kapat