Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Haziran 2014, Perşembe 10:26

Hayvan tedavisi için yeni ilaç geliştirildi

Sibiryalı bilimciler hayvan tedavisi için gereken ilacı inovasyon yoluyla geliştirdi.

Etkisi antibiotiklerin etkisine benzer. Novosibirsk Katı Cisim Kimyası ve Mekanokimya Enstitüsü görevlileri bilimciler,yeni geliştirilmiş ilaçın mikroplarla başarıyla savaştığını ancak şimdi kullanılan antibiotiklerlerinkinden farklı bazı özellikleri olduğunu kaydetti. Maya esas edinilerek sentez yoluyla elde edilmiş ilaç toksik olmayıp yararlı mikroplar üzerine olumsuz etki yapmaz.

Rusya’nın Sesi’nde yer alan habere göre; Geliştirilmiş ilaç sentetik antibiotikler yerine gerek hayvanl gerekse insan tedavisi için yararlıdır.. Hastalık yapıcı mikropların gerek insan gerekse hayvan organizması üzerindeki etki mekanizması aynıdır. Novosibirsk Katı Cisim Kimyası ve Mekanokimya Enstitüsü görevlisi olan bilimci Aleksey Bıçkov, mikroplar sindirim kanalında yağ dokularının hormonu olan leptin hormonlarına tutunur,dedi ve şöyle konuştu:

Leptinler elde edilerek yemlere eklenirse, mikroplar bunlara tutunarak organizmada kalmayarak çıkacak. Böylece organizma üzerindeki etkisi büyük olan antibiotiklerin kullanılmasına ihtiyaç kalmayacak.

Maya, mikroplar için böyle kapan kaapan kaynağı oldu.. Aleksey Bıçkov’a göre, maya hücresi duvarının bir bölümünün kimyasal bileşimi, hastalık yapıcı mikropların tutunduğu mide içinin kimyasal bileşimine benzer. Mayadan elde edilen ilaç sorbenttir. Zararlı mikroplar buna tutunuyor. Yeni geliştirilmiş ilaçın antibiotiklerin etkileri gibi olumsuz etkileri yok. Aleksey Bıçkov, Dünya Ticaret Örgütünün kuralları gereğince hayvancılıkta antibiotikler kullanımının sınırlandırılması gerektiğini kaydetti ve şöyle devam etti:

Günümüzde kümes hayvanı üretme fabrikalarındaki epidemilerle aşırı doz antibiotikler kullanmakla savaşıyorlar. İlaç kullanım normlarına uyulmaması halinde, insanın tedavisi için de yeterli miktarda antibiotikleri kapsayan et satışa çıkıyor. Sentetik antibiotiklerin yerine yeni geliştirilmiş ilaç geçerse tarımın rantabilitesi artacak ve insanların sağlık durulu iyileşecek.

Aleksey Bıçkov’a göre, inovasyon yoluyla elde edilen ilaç üretim teknolojisini yetkinleştirme aşamasındadır. Gereken tüm deneyler yapılınca üretimine başlanacak. Bir yıl içinde satışa çıkarılması planlanıyor. Aleksey Bıçkov’un kaydettiği gibi, yeni ilaca yabancı ülkeler de büyük ilgi gösteriyor. Amerikada buna benzer ilaç geliştirildi. Ama Rus uzmanlarının geliştirdikleri ilaç daha efektif ve maliyetinin daha düşük olması gibi rekabet üstünlüklerine sahiptir. var.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’de ilk defa düzenlenen CPhI İstanbul açıldı

Merkezi Londra’da bulunan UBM tarafından Türkiye’de ilk defa düzenlenen dünyanın en kapsamlı ilaç fuarlarından Uluslararası CPhI İstanbul 2014 açıldı. UBM...

Kapat