Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Eylül 2013, Salı 09:52

Hastaneler arası paralı kadro transferi bitiyor

Özel  hastaneler 31 Aralık kâbusuyla karşı karşıya. Yeni yılda farklı sağlık kuruluşlarından kadro transferi yapamayacak olan hastaneler, pazarlığı hızlandırdı. 20 doktor kadrolu bir hastaneye verilen rakam 2 milyon lirayı geçti. Bakanlıktan ek süre isteyen hastane sahiplerine göre bazı kuruluşlar için kapanma riski kapıda.

Sağlık Bakanlığı, özel hastanelerin kendi aralarında kadro satın almalarına 31 Aralık itibarıyla son veriyor. Zaman’da yer alan habere göre; yeni dönemde özel hastaneler aralarında kadro değişimi yapamayacakları gibi başka özel sağlık kuruluşlarından da ekip transfer edemeyecek, laboratuvarlar ve görüntüleme merkezlerini birleştiremeyecek. Ayrıca özel hastanelerin başka bir özel hastane ile birleşmelerinin önü de tıkandı. Durum böyle olunca aralık öncesi kadro transferleri rekor rakamlara ulaştı. İstanbul Fatih’te 20 doktor kadrolu bir hastaneye verilen rakam 2 milyon lirayı geçti. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği’ne (OHSAD) göre, özel hastaneler için bu tarih sonun başlangıcı olacak. Bu yerlerin ruhsatları satılamayacağı için bir anlam ifade edemeyecek. OHSAD Genel Sekreteri Cevat Şengül, “Kamu istediği hastaneyi istediği kadroda açabiliyor. Fakat özel sektörün elini kolunu bağlamak adaletsizlik. Tekrar düzenleme şart.” diyor. Türkiye’de 20-40 yatak arası 100 civarında özel hastane bulunuyor, toplam sayı ise 550’ye yakın.

Sağlık Bakanlığı, özel hastanelere yönelik ilk kadro planlamasını 2008 Şubat ayında yayınladığı yönetmelikle başlattı. Yeni hastanelerin açılması planlamaya tabi tutuldu. Buna göre bakanlık sadece ihtiyaç olan yere hastane açılmasına izin verecekti. Fakat yönetmelik çıkınca birçok hastane, inşasını bitiremediği ya da yeni ruhsat alamadığı için sıkıntı yaşadı. Hastaneler geçici çözüm olarak kadro ve yatak değişimine başladı. Ayrıca laboratuvarlar ve görüntüleme merkezlerini de birleştirdi. Fakat en son yayınlanan yönetmelikle tüm kadro değişimleri, kadro satın alımı ve merkezlerin birleştirilmesi için son tarih olarak 31 Aralık belirlendi. Durum böyle olunca hastaneler satın almaları hızlandırdı. İstanbul’da özel bir hastane grubu, 5 ameliyathane, 15 yataklı yoğun bakım ve 4 yataklı yenidoğan ünitesi ve 20 civarında doktor kadrosu bulunan küçük bir hastanenin ruhsat devrini yaklaşık 3 milyon liraya gerçekleştirdi.

Hastanelerin yarısı kapanabilir

31 Aralık’ın özel hastaneler için kâbus tarihi olduğunu belirten OHSAD Genel Sekreteri Cevat Şengül, hastanelerin yarısının kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını söyledi. Uygulamayı ‘haksızlık’ olarak nitelendirdi: “Bakanlık zaten 2008’de sınırlama getirdi. Bu tarihten sonra açılan birçok hastane, yeterli sayıda hekim kadrosu alamamıştı. Ayrıca 2008’den önce hizmet veren hastaneler de hekim kadrolarını tamamlamamıştı. Maalesef kamu istediği yerde istediği kadroda hastane açarken özel sektörü sınırlamak haksızlık. Vatandaşın sağlığa ulaşımını engeller. Bakanlığa başvuru yaptık. Tarih uzatılmalı ve özel kuruluşlar ile bakanlık yetkilileri bir araya gelerek problemi çözmeli.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Novartis Tüketici Sağlığı Türkiye ve İsrail'e yeni Başkan
Novartis Stratejik Planlama ve MSO Direktörlüğü’ne yeni atama

Novartis Stratejik Planlama ve MSO (Pazarlama ve Satış Operasyonları) Direktörlüğü görevine uzun yıllardır sektörde farklı görevlerde bulunan Burcu İnci Üstertuna...

Kapat